Питання:
1. Як відображати компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати в єдиній звітності при нарахуванні її працівникам?
2. Як відображати суми компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати в додатках 1 та 4ДФ єдиної звітності при нарахуванні та виплаті звільненим працівникам, якщо її виплата проводиться з затримкою (не у день звільнення)?
3. Як відображати суми компенсації за невикористану відпустку в разі затримки проведення в додатках 1 та 4ДФ єдиної звітності при її нарахуванні та виплаті звільненим працівникам (не у день звільнення)?
4. Як виправити помилку в єдиній звітності, якщо на компенсацію за невикористану відпустку звільненому працівнику не нарахували ЄСВ та не відобразили у відповідних додатках єдиній звітності?
5. Як виправити помилку в єдиній звітності, якщо на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати звільненому працівнику не нарахували ЄСВ та не відобразили у відповідних додатках єдиній звітності?
Відповідь:
Як відображати компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати в єдиній звітності при нарахуванні її працівникам?
Підставою для нарахування вказаної компенсації є виплата зарплати не у встановлені законодавством строки. Компенсація за її несвоєчасну виплату проводиться лише один раз - безпосередньо перед виплатою заборгованості з зарплати. І нараховується така компенсація пропорційно частині зарплати, заборгованість за якою погашається, у випадку, якщо заборгованість за зарплатою погашається не повністю.
Щодо відображення в додатках єдиної звітності зазначимо.
З компенсації за затримку зарплати працівнику підприємство зобов’язане утримати ПДФО та ВЗ.
Зверніть увагу: компенсацію враховують при визначенні граничного розміру доходу, що дає право на ПСП. При визначенні бази оподаткування ПДФО застосовується ПСП (за наявності права на неї).
У додатку 4ДФ нараховану/виплачену суму компенсації з відповідним оподаткуванням відображають за ознакою доходу «101».
Оскільки компенсація працівникам втрати частини зарплати у зв’язку з порушенням термінів її виплати належить до фонду оплати праці, ця виплата є об’єктом нарахування ЄСВ. У додатку 1 слід відображати у складі фонду оплати праці того місяця, в якому нараховують компенсацію. Тож компенсацію зазначають однією сумою разом із рештою суми зарплати.
Як відображати суми компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати в додатках 1 та 4ДФ єдиної звітності при нарахуванні та виплаті звільненим працівникам, якщо її виплата проводиться з затримкою (не у день звільнення)?
Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Для осіб, які, зокрема, отримують заробітну плату за виконану роботу, строк виконання яких перевищує календарний місяць, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована.
Зазначений порядок нарахування внеску поширюється також на осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5.
Згідно з пп. 2.2.8 п. 2.2 розділу ІІ цієї Інструкції до фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати.
Отже, сума компенсації втрати частини зарплати у зв'язку з порушенням термінів її виплати, що нараховується після звільнення працівника, є базою нарахування ЄСВ.
Як відображати суми компенсації за невикористану відпустку в разі затримки проведення в додатках 1 та 4ДФ єдиної звітності при її нарахуванні та виплаті звільненим працівникам (не у день звільнення)?
При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення (ст. 116 КЗпП).
Згідно з ч. 1 ст. 83 КЗпП та ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки, в разі звільнення працівника йому виплачується, зокрема, грошова компенсація за всі невикористані ним дні щорічної відпустки.
У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).
Середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні входить до бази оподаткування ПДФО у складі інших оподатковуваних доходів згідно з пп. 164.1.20 ПКУ.
Нарахований середній заробіток працівнику підлягає відображенню у Додатку 4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу «127». Крім того, з такої суми слід утримати й ВЗ.
Компенсація, нарахована працівникам за час затримки розрахунку при звільненні згідно з п. 5 розділу І Переліку №1170, включається до виплат, на які ЄСВ не нараховується. Тож в Додатку 1 єдиної звітності не відображається.
Як виправити помилку в єдиній звітності, якщо на компенсацію за невикористану відпустку звільненому працівнику не нарахували ЄСВ та не відобразили у відповідних додатках єдиній звітності?
Із вищезазначеного з’ясували, що компенсація, нарахована працівникам за час затримки розрахунку при звільненні, не є базою для нарахування ЄСВ, тому немає потреби уточнювати додаток 1 єдиної звітності.
Як виправити помилку в єдиній звітності, якщо на компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати звільненому працівнику не нарахували ЄСВ та не відобразили у відповідних додатках єдиній звітності?
Якщо нараховану компенсацію втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати звільненому працівнику не нарахували ЄСВ та не відобразили у відповідних додатках єдиній звітності, ситуацію потрібно виправляти.
Сума компенсації включається до фонду оплати праці того місяця, в якому фактично проводиться її нарахування та виплата відповідно до норм пп. 1.6.2 Інструкції №5, оскільки нарахування здійснюються за попередній період, зокрема у зв'язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок.
Тож потрібно подати єдину звітність у місяці нарахування виплат, де в Додатку 1 відображають донараховану виплату з ЄСВ з КТН "1" (бо виплата за відпрацьований час) та місяцем належності у гр. 10 (місяць, за який донарахована виплата). Інші графи заповнюються в звичайному порядку.
У Додатку 4ДФ виплата теж відображається у місяці нарахування за ознакою доходу "127" з обов'язковим зазначенням у гр. 8 дати звільнення працівника (п. 4 розділу IV Порядку №4).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити