• Посилання скопійовано

Практикант з ВНЗ на підприємстві

Студент ВНЗ бажає пройти практику на підприємстві. Договір укладається між ВНЗ та юридичною особою і у ньому зазначається про безоплатну практику. Якими первинними документами це оформити? На який закон спиратись під час перевірки, позаяк трудові відносини не оформлюємо, оплату праці не здійснюємо, тому що це не праця (навчання чи спостерігання)?

Проходження практики студентами ВНЗ регулюється ст. 51 Закону про вищу освіту і Положенням №93.

Обрати базу практики може як ВНЗ, так і сам студент, за дозволом відповідної кафедри або предметної комісії ВНЗ (п. 2.3 Положення №93).

 

Укладення договору про проходження практики

Між ВНЗ і базою практики укладається договір на проведення практики студентів вишів за формою, установленою Положенням №93 (додаток 1). ВНЗ, що направляє студента на практику, надає підприємству не пізніше ніж: 

  • за два місяці до початку практики – програму практики і теми дипломних завдань для узгодження;
  • за тиждень до початку практики – списки студентів-практикантів і викладачів–керівників практики.

Проходження студентами виробничої практики на підприємстві оформляється наказом, у якому наводяться дати початку і закінчення практики.

 

Які відносини виникають із практикантом та як їх оформити 

В чинному законодавстві немає однозначної відповіді на це питання. З іншого боку, відсутня і норма, яка, на думку Мінсоцполітики, заважає укладати із студентами-практикантами трудові договори. Вони можуть бути зараховані на штатні посади (п. 3.7 Положення №93).

Отже, хоча форма договору на проведення практики, викладена в додатку 1 до зазначеного Положення, неоформлення на час практики трудових відносин зі студентом-практикантом на сьогодні допустиме лише у випадках, коли студенти не виконують жодної роботи на підприємстві.

У разі, якщо практика передбачає виконання роботи, підприємство має прийняти студента-практиканта за строковим трудовим договором. Мається на увазі не просто прийняття на роботу за будь-якою посадою, а прийняття на ту посаду, трудові обов’язки згідно з якою практикант виконуватиме!

Якщо ж студент не виконуватиме під час практики будь-яких трудових обов’язків згідно з графіком, то укладати із таким студентом новий трудовий договір підстав немає. 

Документальне оформлення практики

  1. Договір про практику з ВНЗ (як правило, договір готує ЗВО у двох примірниках. Типова форма договору на практику — в додатку 1 до Положення № 93).
  2. Наказ про практику.

В  наказі вкажіть:

  • яка це практика ( вид практики);
  • які умови практики
  • який термін практики:
  • хто керівник практики від підприємства;
  • як буде проведено інструктаж з охорони праці та ким
  • хто буде контролювати проведення практики і виконання наказу   (шаблон у додатку. Кадровий наказ тривалого строку зберігання.)
  1. Якщо практикант буде виконувати роботу, то укладаємо строковий трудовий договір.

 

Оплата праці

Законодавчими нормами не передбачено обов’язкової оплати праці студентів ВНЗ. Але зрозуміло, що за виконану роботу він має право на отримання зарплати. Тож, в разі допуску студента під час практики до роботи, підприємство не лише укладає із ним трудовий договір, а і нараховує йому зарплату відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно ж із п. 5.6 Положення №93, під час практики у період роботи на робочих  місцях  і посадах  з  виплатою  заробітної  плати  за  студентами  (учнями) зберігається  право  на одержання  стипендії.

Заробітна плата практиканту в такому випадку оподатковується за загальними нормами чинного законодавства, а саме ПДФО 18%, ВЗ – 5 % та нараховується ЄСВ у розмірі 22% (8,41% - якщо практикант є особою з  інвалідністю).

Також писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Звільнення працівниці у декреті при закінченні строкового договору
    Трудовий договір з працівницею укладено в листопаді 2023 року на один рік. У квітні 2024 року вона пішла у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, яка перейде у відпустку для догляду за дитиною. Чи може роботодавець звільнити її в листопаді 2024 року у зв'язку із закінченням строку договору? Чи можливе звільнення після її виходу з відпустки для догляду за дитиною до трьох років?
    17.07.202519
  • Нарахування відпускних мобілізованому працівнику при добровільній виплаті допомоги
    Працівник мобілізований до Збройних Сил України з липня 2022 року. Протягом усього періоду служби підприємство щомісяця добровільно виплачує йому матеріальну допомогу в розмірі його посадового окладу. Чи потрібно нараховувати такому працівнику відпускні (тобто чи накопичується в нього право на щорічну відпустку)?
    17.07.2025126
  • Зайво надані дні відпустки особі з інвалідністю: як діяти?
    При внутрішній перевірці виявлено, що працівнику з інвалідністю III групи протягом останніх п'яти років надавалася щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів замість належних 26. Якими мають бути дії роботодавця для виправлення цієї ситуації?
    17.07.202537
  • Визначення базового місяця для індексації новоприйнятих працівників
    Оклад за посадою "підсобний робітник" було збільшено з 01.03.2025 року. Кількість працівників за цією посадою збільшено з 01.07.2025 року. Який місяць є базовим для індексації заробітної плати працівників, прийнятих на цю посаду з 01.07.2025 року?
    14.07.2025926
  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025917