• Посилання скопійовано

Розрахунок лікарняних по вагітності та пологам, якщо стаж менше шести місяців

Працівниця влаштувалася на роботу 01.08.2024 р., до цього 12 місяців не працювала (був непрацюючий ФОП), йде на лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами 20.01.2025 р. Як в такому випадку рахувати допомогу – за фактично нарахованою зарплатою за період 01.08.2024-31.12.2024 р.?

Допомога по вагітності та пологах обчислюється аналогічно лікарняним.

Так, відповідно ч. 1 ст. 18 Закону №1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тривалість такої відпустки становить: 

  • до пологів - 70 календарних днів;
  • після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Тобто, 126 календарних днів початково з можливим продовженням ще на 14 днів.

 

Обмеження розміру матеріального забезпечення

У випадку, що розглядається, працівниця протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку  має страховий стаж менше, ніж 6 місяців, тому:

  • допомога з тимчасової непрацездатності обчислюється, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище за розмір МЗП, встановлений законом у місяці настання страхового випадку (у 2024 р. – 262,81 грн (ст. 19 Закону №1105);
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але з розрахунку на місяць не вище від двократного розміру МЗП, встановленого законом у місяці настання страхового випадку (у 2024 р. – 525,62 грн (п. 2 ч. 4 ст. 12 Закону №1105). 

 

Розмір допомоги

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі, яка є працівником у розмірі заробітної плати (доходу) такої особи, з якого фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.

 

Розрахунковий період 

Якщо застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше 12 календарних місяців за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), що передують місяцю настання страхового випадку (пп. 26 Порядку №1266).

В цьому випадку розрахунковий період буде серпень 2024 – грудень 2024 р.

 

Середня заробітна плата 

Середня зарплата для розрахунку допомоги по вагітності обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до Звіту з ЄСВ, що подаються до ДФС (пп. 32 Порядку №1266).

Звертаємо увагу, що сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (пп. 2 Порядку №1266). Це досягається шляхом включення до сукупного доходу лише виплат, з яких сплачено ЄСВ.

Тож, для початку потрібно розрахувати середню зарплату з фактичного доходу, а потім порівняти її з обмеженням розміру вказаними вище. Після порівняння провести розрахунок.

 

Приклад.

Працівницю прийняли на роботу 01.08.2023 р. З 20.01.2025 р. вона йде у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами на 126 к.дн. Розрахунковий період: серпень - грудень 2024 р. За ці місяці жінці було нараховано зарплату в розмірі 45000 грн. Страховий стаж за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку — менше 6 місяців.

1. Середньоденна зарплата: 45000 грн : 153 к.дн. = 294,12 грн.

2. Денна зарплата виходячи з розміру:

  • однієї МЗП: 8000 грн : 30,44 к.дн. = 262,81 грн;
  • двох МЗП: (8000 грн : 30,44 к.дн) х 2 = 525,62 грн.

Оскільки сума середньоденної зарплати, виходячи із розміру фактично нарахованої зарплати працівниці, перевищує однократний розмір МЗП з розрахунку на місяць та менше двократного, то для розрахунку відпустки по вагітності та пологах потрібно брати середню зарплату, розраховану з фактичної зарплати.

 

Оподаткування 

ПДФО та ВЗ

Сума допомоги по вагітності та пологах не оподатковується ПДФО, оскільки страхові виплати, які отримує працівник з ПФУ, не входять до складу оподатковуваних доходів згідно з пп. 165.1.1 ПКУ. Але роботодавець все одно зобов’язаний буде подати додаток 4ДФ за ознакою доходу «128» як соціальні виплати з відповідних бюджетів.

Оскільки ця допомога не оподатковується ПДФО, то вони й не оподатковуються військовим збором.

 

ЄСВ 

Роботодавці нараховують ЄСВ на суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами в розмірі 22%  (ст. 3 Закону №2464), а на допомогу працівника з інвалідністю - в розмірі 8,41% (ч. 13 ст. 8 Закону №2464).

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, ЄСВ розраховують як добуток розміру мінімальної зарплати, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону №2464).

Зауважимо, що ЄСВ нараховують окремо за кожен місяць відпустки по вагітності та пологах (пп. 1 п. 3 р. IV Інструкції №449), тобто визначають:

  • середньоденний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами шляхом ділення нарахованої суми такої допомоги на кількість днів, за які вона нарахована;
  • суму допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць окремо, шляхом множення середньоденного розміру такої допомоги на кількість календарних днів кожного місяця, за які вона нарахована;
  • суму ЄСВ для роботодавця шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір ЄСВ (22%, 8,41%).

При цьому сплата ЄСВ здійснюється з усієї суми нарахованої допомоги в місяці, у якому були здійснені нарахування.

Для отримання фінансування матеріального забезпечення ФОПу необхідно відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону №1105 відкрити окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у будь-якому банку в порядку, встановленому НБУ.

Якщо такий рахунок відкритий, повторно його відкривати непотрібно, після надходження виплати на цей рахунок вони підлягатимуть перерахуванню на картку працівнику або видаються через касу. Після виплати допомоги слід подати повідомлення про виплату до ПФУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Засновник ТОВ бухгалтер по сумісництву: чи є законодавчі обмеження?
    Чи є на даний момент законодавчі обмеження, якщо засновник ТОВ буде на підприємстві бухгалтером по сумісництву? У засновника ще є основне місце роботи
    Сьогодні 13:11191
  • Розрахунок лікарняних по вагітності та пологам, якщо стаж менше шести місяців
    Працівниця влаштувалася на роботу 01.08.2024 р., до цього 12 місяців не працювала (був непрацюючий ФОП), йде на лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами 20.01.2025 р. Як в такому випадку рахувати допомогу – за фактично нарахованою зарплатою за період 01.08.2024-31.12.2024 р.?
    Сьогодні 11:0613
  • Коли виплачувати відпускні працівнику?
    Чи можливо виплатити відпускні працівникові в останній робочий день перед відпусткою, тобто за день до початку відпустки? Працівник йде у відпустку 11.12.2024 р., а виплатили відпускні 10.12.2024 р. Чи діє зараз правило щодо виплати відпустки за три дні до її настання? Чи воно скасовано, якщо так, то коли, яким нормативним документом та який період часу є актуальним?
    Сьогодні 09:0337
  • Відшкодування витрат за авансовим звітом щодо закордонного відрядження
    ТОВ виплатило аванс на закордонне відрядження працівнику на поточний валютний рахунок працівника, який перебуває за кордоном і працює віддалено. Відрядження закінчилось 09.11.2024 р. Працівник надав звіт про відрядження, повернення немає, є перевитрати. Всі витрати списувалися з валютного рахунку, виписки надані. У які терміни затверджувати звіт та відшкодовувати витрати працівнику? За яким курсом проводити виплати?
    11.12.2024296
  • Оформлення документів на продовження відпустки на час лікарняного
    З 05.11 по 28.11 працівник перебуває в основній щорічній відпустці. Відпускні нараховані та виплачені 01.11. З 18.11 відкрито е-лікарняний, з датою закриття 27.11. Працівник виявив бажання продовжити відпустку після лікарняного на 10 к.д. Як правильно та якими датами оформляти документи: відображення в табелі (зміна відпустки на лікарняний та продовження відпустки), написання заяви та наказу на продовження відпустки?
    11.12.2024531