• Посилання скопійовано

Директор-засновник без зарплати: чи потрібно робити наказ?

У яких випадках можна не нараховувати зарплату директору, який є одночасно засновником? Чи доцільно робити наказ, в якому зазначити, що засновник працює без зарплати?

«Директор» – це назва посади, яку обіймає фізособа. А наявність посади – це ознака трудових відносин, які обов’язково передбачають оплату праці. Отже, якщо засновник перебуває на посаді директора (саме так його зазначено в документах підприємства), то працювати без нарахування йому зарплати він не може. Якщо засновник одночасно є найманим працівниеом, тобто є директором підприємства, то зарплата має бути.

Є декілька варіантів, коли у директора (найманого працівника) може не бути заробітної плати, а саме:

  1. Директор у відпустці без збереження зарплати;
  2. Призупинено дію трудового договору.

Відповідно до ст. 13 Закону №2136, призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.

У жодному випадку не робіть наказ, в якому зазначаєте, що «директор без зарплати», оскільки це виглядає, як порушення державних мінімальних гарантій в оплаті праці, а також ст. 43 Конституції України.

Інша річ, що засновник може виконувати обов’язки керівника підприємства, не обіймаючи при цьому жодної посади і не перебуваючи із таким підприємством у трудових відносинах.

Під час складення власної редакції статутів засновники/учасники ТОВ визначають повноваження виконавчого (одноосібного чи колегіального) органу з урахуванням нового Закону про ТОВ/ТДВ.

При цьому у разі, коли управління підприємством здійснює засновник/учасник, то на випадок звільнення такого керівника за трудовим договором (контрактом) чи за договором ЦПХ (ч. 12 ст. 39 Закону про ТОВ/ТДВ) зазвичай у статуті прописують окремі положення про управління підприємством, керуючись ст. 65128 ГКУ. Отже, цілком можлива ситуація, коли засновник/учасник здійснюватиме управління підприємством без оплати його праці та без укладення трудового договору (контракту) чи договору ЦПХ (або після розірвання таких договорів). 

Йдеться про приписи ч. 2 ст. 65 ГКУ, якими передбачено, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Втім, відповідних положень у Модельному статуті немає: пп. 35 – 38 цього статуту не містять жодних умов щодо управління ТОВ безпосередньо його засновником/учасником. 

Відповідно до ч. 811 ст. 11 Закону про ТОВ/ТДВ, модельний статут товариства є багатоваріантним та передбачає можливість обрання різних його редакцій, у тому числі редакції «за замовчуванням», яка формується з положень, рекомендованих Кабінетом Міністрів України. Товариство має право у будь-який час змінити редакцію модельного статуту, на підставі якого воно діє, обравши інше альтернативне положення серед тих, що передбачені КМУ.

Отже, зміни до Модельного статуту можна вносити лише в межах запропонованих реакцій, і немає можливості вносити окремі власні (визначені самими засновниками/учасниками) положення. Це правило працює і в тому випадку, коли Закон про ТОВ/ТДВ дозволяє засновникам/учасникам самостійно визначити та прописати у статуті окремі права, дії чи обов’язки – інші, ніж запропоновані Законом чи не врегульовані ним.

Більше читайте тут>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Директор-засновник без зарплати: чи потрібно робити наказ?
    У яких випадках можна не нараховувати зарплату директору, який є одночасно засновником? Чи доцільно робити наказ, в якому зазначити, що засновник працює без зарплати?
    Сьогодні 09:0219
  • Лікарняний по вагітності та пологах і робота за основним місцем та за сумісництвом
    Підприємство має дві ситуації з лікарняним по вагітності та пологах: працівниця (основне місце роботи) оформила лікарняний на це підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за сумісництвом, якщо робота є дистанційною? Працівниця (сумісник) оформила лікарняний по вагітності та пологах на підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за основним місцем роботи, якщо робота є дистанційною?
    26.11.202420
  • Компенсація невикористаної відпустки мобілізованому працівнику без звільнення
    З 24.12.2023 мобілізованим можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку за їх заявою, які накопились на початок служби. Якщо працівника було увільнено 05.03.2022, і в нього було 20 к.днів невикористаної відпустки на момент увільнення, то чи можна виплатити компенсацію мобілізованому? Яким числом має бути написана заява?
    26.11.2024293
  • Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце
    Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?
    25.11.202452
  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024262