Необхідність створення в бухгалтерському обліку забезпечення на оплату відпусток передбачена п. 13 П(С)БО 11 і п. 7 П(С)БО 26.
Пунктом 12 НП(С)БО 11 визначено, що сума забезпечення на виплату відпусток визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці з урахуванням відповідної суми відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Додаткових рекомендацій НП(С)БО не містить.
Тож у нас дві формули:
- Щомісячний резерв = ЗП фактична х Коефіцієнт резерву х 1,22 (або 1,0841 щодо працівників з інвалідністю!);
- Коефіцієнт резерву = планова річна сума відпусткових: плановий річний фонд оплати праці.
Планова річна сума відпусток – визначається за графіком відпусток на рік. Причому навіть якщо надання відпусток у звітному році не передбачено, на місяці звітного року припадає сума відпустових пропорційно відпрацьованим місяцям.
Плановий річний ФОП. Так як порядок визначення даного показника не наведено, адже він є плановим, то все безпосередньо залежить від професійного судження бухгалтера. Тож на нашу думку даний коефіцієнт можна розрахувати наступним чином:
При цьому пп. 3 Інструкція зі статистики зарплати визначено перелік виплат, які не включаються до ФОП.
Серед них:
- оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації (пп. 3.3 Інструкція зі статистики зарплати);
- допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів фондів державного соціального страхування (пп.3.2 Інструкція зі статистики зарплати).
Таким чином, компенсації при звільненні працівників включаються в ФОП, а виплати лікарняних ні. Та навіть на суму лікарняних зменшувати не будемо. Адже ми рахуємо коефіцієнт для розрахунку резерву для виплати відпускних, а лікарняні приймають участь при розрахунку відпускних і таким чином впливають на їх суму.
Зауважимо, при найбільш сприятливих умовах співвідношення відпускних та фактичної зарплати буде плюс/мінус дорівнювати значенню коефіцієнта розрахованого за плановими показниками.
Фактична заробітна плата
Поняття «фактична зарплата» фігурує у Порядку обчислення середньої зарплати. Так, пунктом 3 розд. ІІІ Порядку обчислення середньої зарплати при обчисленні середньої заробітної плати для оплати за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю. Також див. нашу новину тут.
Тобто даний показник включає всі виплати – і компенсацію, і лікарняні.
Більш детально див. нашу консультацію тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити