Дитина – це особа віком до 18 років (до повноліття), якщо згідно з законом, застосовуваним до неї, вона не набуває прав повнолітньої раніше (ст. 1 Закону про охорону дитинства).
Відразу звертаємо увагу, що згідно з ст. 32 ЦКУ підлітки від 14 до 18 років у загальному випадку мають неповну цивільну дієздатність і не можуть самостійно укладати цивільно-правові чи будь-які інші договори. Укладати договори вони можуть лише за згодою одного із батьків або особи, яка замінює батьків (ст. 21 Закону про охорону дитинства). Згода має бути у письмовій формі (ст. 188 КЗпП). Проте, такі підлітки вже мають право вільно розпоряджатися своїм заробітком та навіть відкривати рахунки в банку на своє ім’я.
Як виняток, повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором (ч. 1 ст. 35 ЦКУ).
У випадку, якщо така особа не має основного місця роботи, то укладення з нею договору ЦПХ суперечитиме нормам законодавства. Тому з неповнолітньою особою доречніше укладати строкові трудові договори.
Якщо у неповнолітньої особи вже є основне місце роботи, то крім цього, потрібно зважати на всі нюанси при укладенні ЦПД, щоб його не визнали трудовим договором. Зокрема, роботу, яку виконуватиме така особа, не повинен виконувати найманий працівник. Йому виплачується винагорода за кінцевий результат роботи, який оформляється актом приймання-передачі, а не зарплата, він не повинен підпорядковуватися штатному розпису та правилам внутрішнього трудового розпорядку.
Також, для відображення зарплати чи винагороди за договором ЦПХ, неповнолітня особа повинна мати паспорт та ІПН, або лише паспорт з відміткою про відмову в отриманні ІПН.
Згідно з п. 4 розділу IV Наказу №773 у графі 2 відображається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), про яку надається інформація в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Тож, у випадку, якщо у відповідному полі паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм проставлено слово «відмова», у зв’язку з тим, що фізична особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, то в додатку 4ДФ, при наданні інформації стосовно такої фізичної особи, відображається номер паспорта, який містить дев’ять цифр.
Таким чином, з вищезазначеного розуміємо, що ФОП не може оформити договір підряду з неповнолітньою особою, у якої немає основного місця роботи. Проте він може оформити строковий трудовий договір. Але як би не оформили відносини, на це потрібна письмова згода одного з батьків чи особи, яка його замінює. Та в будь-якому випадку, нараховану та виплачену зарплату чи винагороду неповнолітній особі, потрібно відобразити у відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Звертаємо увагу, що паспорт громадянина України можна оформити по досягненню 14-річного віку. Особи, які не досягли 14-річного віку, є малолітніми (ст. 1 Закону про охорону дитинства) і прийняття їх на роботу не передбачено законодавством.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити