• Посилання скопійовано

Голова благодійної організації та працівники без зарплати

Голова благодійної організації не отримує зарплату. Якими документами це оформити? Як оформити працівників без нарахування зарплати? Чи можна укласти з ними договори на надання послуг, як з ФОП? На якій групі ЄП може бути такий ФОП?

Голова благодійної організації без зарплати

Голова БО має право працювати без зарплати, якщо він є засновником БО. Юридично засновник виконує не обов’язки директора, а лише покладені на нього певні управлінські функції. І це головна його відмінність від директора — найманого працівника.

Виконання засновником обов’язків директора визначено такими нормами законодавства:

  • ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ, відповідно до якої може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів;
  • ч. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідно до якої вести бухоблік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність;
  • пп. 48.5.1 ПКУ, відповідно до якої може підписувати податкову декларацію.

При цьому укладати трудовий договір із директором-засновником не потрібно, як і не потрібно подавати повідомлення про прийняття на роботу. Якщо такого договору немає, то немає й обов’язку нараховувати або виплачувати засновнику заробітну плату. Тим більше жодна законодавча норма не зобов’язує власника підприємства укладати угоди з самим собою, в т. ч. і трудовий договір.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону №5073 засновники благодійних організацій або уповноважені ними особи приймають рішення про утворення благодійних організацій, затверджують їх установчі документи та склад органів управління та приймають інші рішення, пов’язані з утворенням та державною реєстрацією благодійних організацій (ч. 1 ст. 14 Закону №5073).

Крім того, зокрема, але не виключно, установчі документи мають містити органи управління благодійної організації, їх склад, компетенцію, порядок діяльності та прийняття ними рішень 

Отже, зрозуміло, якщо голова БО є її засновником, то він може працювати без зарплати. Якщо головою є наймана особа, то з ним має укладатися трудовий договір та нараховуватися і виплачуватися зарплата.

 

Працівники БО без зарплати

Якщо фізособи добровільно братимуть участь в роботі благодійної організації (на волонтерських засадах), то вони є волонтерами і заробітна плата їм за це не нараховується та не виплачується. Про це ми писали тут.

В протилежному випадку, особам, які оформляються на посаду згідно з штатним розписом, має нараховуватися і виплачуватися зарплата.

 

Робота БО з ФОПами

ФОП ІІ групи, згідно з пп. 291.4 ПКУ мають право надавати роботи/послуги тільки платникам єдиного податку ФОПам та юрособам та/або фізичним особам.

Тож, зрозуміло, що ФОП ІІ групи не має права співпрацювати з БО, бо вона не є платником єдиного податку. Про це детальніше тут.

ФОПи ІІІ групи, на відміну від ФОП ІІ групи, можуть працювати не тільки з звичайними фізособами та з платниками єдиного податку, але й з ФОПами та юрособами на загальній системі, іноземними компаніями й фізособами, комунальними підприємствами та не містять заборони щодо роботи з неприбутковими організаціями.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202488
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426