Питання:
1. Як розрахувати дні невикористаної відпустки при звільненні працівника 30.01.2024 р.?
2. Які будуть наслідки, якщо при звільненні нарахували компенсацію за час перебування у відпустці без збереження зарплати за дні щорічної відпустки, починаючи з 24.12.2023 до 30.01.2024 рр.?
3. Чи має підприємство право вирішувати, нараховувати чи не нараховувати компенсацію щорічної відпустки за період перебування у відпустці без збереження зарплати з 24.12.2023 р.?
Відповідь:
Як розрахувати дні невикористаної відпустки при звільненні працівника 30.01.2024 р.?
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку №100 спочатку працівник отримує компенсацію за дні відпусток, на які він набув право до 31.12.2023 р., де розрахунок середньої заробітної плати здійснюється виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році. В цьому випадку працівник прийнятий 09.12.2023 р., тож розрахунковий період відсутній і розрахунок середньої зарплати має проводитися з урахуванням вимог абз. 3 – 6 п. 4 Порядку №100, тобто з окладу або МЗП.
Проте, тут потрібно зважати на те, що з 24 грудня 2023 почали діяти зміни, що внесені Законом №3494 до ст. 26 Закону про відпустки, де частиною четвертою передбачено, що надана відпустка без збереження зарплати, зокрема на час виникнення загрози збройної агресії проти України не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Тобто виходить, що перебування працівника у відпустці без збереження зарплати у зв’язку з воєнним станом до 24.12.2024 року дає йому право на стаж згідно зі ст. 9 Закону про відпустки, відповідно і на дні щорічної відпустки і їх компенсацію, а починаючи з 24.12.2024 року – працівник, який перебував до дати звільнення у відпустці без збереження зарплати втрачає право на стаж, на дні щорічної відпустки та, відповідно на їх компенсацію.
Отже, виходить, що працівник, який звільнився 30.01.2024, має право тільки на компенсацію днів щорічної відпустки, набутих в період роботи тільки до 24.12.2023 р. включно. У працівника на дату звільнення вже немає днів відпустки длякомпенсації, оскільки він 17 та 18 січня використав 2 дні щорічної відпустки, зароблені ним у грудні 2023 р.
Які будуть наслідки, якщо при звільненні нарахували компенсацію за час перебування у відпустці без збереження зарплати за дні щорічної відпустки за період з 24.12.2023 до 30.01.2024 рр.?
Вичерпний перелік підстав, які дають роботодавцю право проводити утримання із зарплати для погашення заборгованості працівника перед підприємством, наведено в ч. 2 ст. 127 КЗпП.
До них, зокрема, належить отримання коштів за невідроблені дні відпустки.
В даному випадку помилка, що допущена бухгалтером, єнелічильною (тобто неправильне застосування законів, норм колективного договору), тому суму переплати працівник може повернути лише добровільно на підставі письмової заяви.
Якщо працівник відмовляється повернути помилково виплачені йому кошти, то відповідно до норми ст. 1215 ЦКУ не підлягає поверненню безпідставно отримана виплата, у тому числі зарплата, якщо роботодавець провів її добровільно, за відсутності рахункової помилки з його боку і недобросовісності з боку працівника.
У такому разі керівник підприємства має право прийняти рішення про відшкодування шкоди підприємству коштом осіб, які припустилися помилки.
Роботодавець може стягнути зайво виплачені кошти з винних осіб або списати зайво виплачену суму до складу витрат і не стягувати її з винних осіб. У разі стягнення коштів з винних осіб працівники, які не є посадовими особами підприємства, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ч. 1 ст. 132 КЗпП та п. 7 Постанови Пленуму ВСУ від 19.12.1991 р. №14).
Якщо ж сума помилково нарахованої суми компенсації виявиться більшою за середню зарплату бухгалтера — винної особи, то він відшкодовує тільки суму, що не перевищує його середнього заробітку.
Як варіант, можна також перекваліфікувати зайво виплачену суму на премію або матеріальну допомогу тощо, щоб не коригувати вже нараховані суми компенсації. У відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, а саме у додатку 1 все залишиться без змін, адже що при нарахуванні компенсації, що премії застосовується одна і та ж КЗО у графі 08.
Чи має підприємство право самостійно вирішувати, нараховувати чи не нараховувати компенсацію щорічної відпустки за період перебування у відпустці без збереження зарплати з 24.12.2023 р.?
Ні, такого права немає, оскільки є законодавчо встановлені норми щодо порядку компенсації відпусток.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити