• Посилання скопійовано

Індексація на умовах неповного робочого часу

Як правильно індексувати зарплату, якщо працівнику з 01.12.2023 р. зменшили оклад до мінімальної зарплати та встановили неповний робочий день? Працівник отримує 1/4 від мінімальної заробітної плати (грудень 2023 р. – 1675,00 грн, січень 2024 р. – 1775,00 грн)

За загальним правилом, базовий місяць змінюється у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) (пп. 5 Порядку №1078).

Тобто даний Порядок передбачає зміну базового місяця лише у разі підвищення окладів. І тільки тоді, коли відбувається підвищення посадових окладів, змінюється базовий місяць для проведення індексації.

Зменшення посадових окладів, в зв’язку зі зміною істотних умов праці під час воєнного стану, ніяким чином не впливає на зміну базового місяця для проведення індексації. Тобто, якби не було призупинено нарахування індексації у 2023 році, п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет на 2023 рік, то роботодавець продовжував би виплачувати працівникам суми індексації, розраховані виходячи з останнього підвищення його окладу.

Але оскільки, роботодавці у 2023 році були звільнені від обов’язку щодо нарахування індексації заробітної плати, то враховуючи ст. 39 Держбюджету на 2024 рік, установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Ця пряма норма вказує на те, що січень 2024 року потрібно вважати «базовим» місяцем для розрахунку індексації. І те, що у грудні 2023 відбулося зменшення посадового окладу працівнику, значення не має, оскільки починаємо роботу з чистого аркушу. 

Базовим місяцем є місяць підвищення тарифних ставок (посадових окладів), де значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Це випливає з пп. 5 Порядку №1078

Тобто січень 2024 р. буде рахуватися базовим місяцем. Сама ж індексація буде проводитися у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищить встановлений поріг індексації в розмірі 103 відсотка.

Зазначимо, що індексації підлягає заробітна плата у межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Частина заробітної плати, яка перевищує розмір прожиткового мінімуму не індексується.

Проте, є інша думка: виходячи з норми ст. 39 Держбюджету на 2024 рік, базовим місяцем може бути грудень 2023 р. Про це тут

Крім того, з’явилося роз’яснення ДСУ з питань праці, в якому вони висловили думку, що все таки базовим місяцем має бути грудень. Ознайомитися можна за посиланням.

Отже, якщо все таки грудень 2023 приймати за базовий, то при підвищені окладів у січні 2024, роботодавець змінює базовий місяць (з грудня 2023 р. на січень 2024 р.) і цим відтермінує проведення індексації до місяця, в якому поріг індексації перевищить 103%.

Сама ж індексація при роботі працівника на умовах неповного робочого часу, відповідно до пп. 4 Порядку №1078, визначається із розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно до відпрацьованого часу.

Тобто спочатку визначається сума індексації за повний робочий час за відповідний місяць, а потім шляхом ділення визначається за фактично відпрацьовані години у цьому ж місяці.

***

Також читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202489
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024380
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426