Відповідно до ч. 1 ст. 1227 ЦКУ зокрема, суми заробітної плати, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Отже, невиплачена за життя зарплата працівника має бути виплачена членам сім'ї.
Членами сім’ї відповідно ст. 3 СКУ є особи, які:
1) спільно проживають;
2) пов’язані спільним побутом;
3) мають взаємні права та обов’язки.
Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, передбачено ст. 74 СКУ.
Так, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 СКУ.
Зокрема, ч. 2 ст. 61 гл. 8 СКУ визначено, що об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.
Тож, незважаючи на те, що подружжя не перебувало у шлюбі, заробітна плата чоловіка, яка не була одержана за життя, вважається спільним набутим майном, як для звичайного подружжя.
Отже, підсумувавши вищевикладене, розуміємо, що жінка, яка проживала спільно з чоловіком (працівником), який помер, має право на неотримані ним кошти (зарплату та компенсацію за невикористану відпустку) за життя.
Для отримання виплат померлого чоловіка дружина повинна:
1) написати заяву на виплату;
2) надати копії підтвердних документів, серед яких:
- свідоцтво про смерть працівника;
- копії документів, які підтверджують факт спільного проживання, загального побуту, взаємних прав і обов’язків (свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо)).
Якщо за незнанням свої прав жінка, яка спільно проживала з чоловіком, який помер, не звертається за належними померлому виплатами, роботодавцю рекомендуємо надіслати на адресу померлого рекомендований лист з повідомленням про належні суми працівникові.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити