• Посилання скопійовано

Працівник помер: право «цивільної» дружини на остаточний розрахунок

Помер працівник (не військовозобов'язаний, мав інвалідність) з дружиною не розписаний, є неповнолітня дитина. Є залишок по зарплаті за ІІ половину грудня 2023 р. та дні невикористаної відпустки. Свідоцтво отримали 03.01.2024 р. Чи можна кошти перерахувати на його зарплатну картку, чи залишати розрахункові невиплаченими? Що робити, якщо ніхто не звернеться за коштами?

Відповідно до ч. 1 ст. 1227 ЦКУ зокрема, суми заробітної плати, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, невиплачена за життя зарплата працівника має бути виплачена членам сім'ї.

Членами сім’ї відповідно ст. 3 СКУ є особи, які:

1) спільно проживають;

2) пов’язані спільним побутом;

3) мають взаємні права та обов’язки.

Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, передбачено ст. 74 СКУ.

Так, якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 СКУ.

Зокрема, ч. 2 ст. 61 гл. 8 СКУ визначено, що об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.

Тож, незважаючи на те, що подружжя не перебувало у шлюбі, заробітна плата чоловіка, яка не була одержана за життя, вважається спільним набутим майном, як для звичайного подружжя.

Отже, підсумувавши вищевикладене, розуміємо, що жінка, яка проживала спільно з чоловіком (працівником), який помер, має право на неотримані ним кошти (зарплату та компенсацію за невикористану відпустку) за життя.

Для отримання виплат померлого чоловіка дружина повинна:

1) написати заяву на виплату;

2) надати копії підтвердних документів, серед яких:

  • свідоцтво про смерть працівника;
  • копії документів, які підтверджують факт спільного проживання, загального побуту, взаємних прав і обов’язків (свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо)).

Якщо за незнанням свої прав жінка, яка спільно проживала з чоловіком, який помер, не звертається за належними померлому виплатами, роботодавцю рекомендуємо надіслати на адресу померлого рекомендований лист з повідомленням про належні суми працівникові.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»