• Посилання скопійовано

Лікарняний гіг-спеціаліста: оподаткування у місяці отримання статусу резидента "Дія. Сіті"

ТОВ стало резидентом "Дія. Сіті" 22.11.2023 р., а з 01.12.2023 р. діятиме спеціальний режим оподаткування. Працівник пішов на лікарняний з 22.11.2023 р., з 24.11.2023 р. - продовження. Прийнятий працівник 06.10.2023 р., страховий стаж 15 років, зарплата за жовтень 2023 р. - 22 909,09 грн за 26 к.днів. Яку суму лікарняних нарахувати, за якими ставками оподатковувати та як відображати у єдиній звітності?

Юридична особа, яка отримала статус резидента "Дія. Сіті" не з початку місяця, оподатковує суми заробітної плати (винагороди), нараховані (виплачені) працівникам та гіг-спеціалістам за спеціальним режимом починаючи з наступного місяця (пп. 170.14-1.2 та 170.14-1.3 ПКУ).

Пунктом 1 ст. 22 Закону №1667 передбачено, що гіг-спеціалісти також підлягають  страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності.

 

ПДФО

Згідно з п. 3.2 розд. III Інструкції №5 допомога по тимчасовій непрацездатності належить до інших виплат, що не належать до фонду оплати праці.

Виходить, допомога по тимчасовій втраті працездатності не включається до складу заробітної плати, тому підлягає оподаткуванню за ставкою ПДФО 18%, незалежно від того, коли юрособа стала резидентом "Дія. Сіті" - в середині чи на початку місяця, оскільки не є винагородою за гіг-контрактом.

 

ЄСВ

Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності не належить до фонду оплати праці та/або не є винагородою за гіг-контрактом, то вся нарахована її сума оподатковується ЄСВ в розмірі 22%. 

Згідно з пп. 6 п. 1 ст. 17 Закону №1105 та абз. 4 п. 2 Порядку №1266 сума допомоги по тимчасовій непрацездатності в розрахунку на місяць, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів "Дія. Сіті", не повинна перевищувати розміру заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески (єдиний внесок).

Тож зважаючи на те, що юрособа, яка стала резидентом "Дія. Сіті", посеред місяця (у жовтні), суму зарплати працівника у цьому місяці (жовтні) оподатковує у повній сумі, а не з МЗП, тому обмежувати суму лікарняних розміром МЗП не потрібно.

 

Розрахунок

Розрахунок лікарняних у випадку, що розглядається, обчислюється в загальному порядку згідно з Порядком №1266, як лікарняний для звичайного працівника юрособи.

Відповідно до пп. 27 Порядку №1266 у разі, коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.

Отже обчислення середньоденної зарплати для лікарняних проводиться із сумарної зарплати працівника за жовтень 2023 (22 909,09 грн) та листопад 2023 (припустимо зарплата склала 19250,00 грн) поділенаої на 26 к.днів (жовтня) + 21 к.день листопада відпрацьованих у цьомуих місяціях.

При цьому враховується страховий стаж (ч. 1 ст. 17 Закону №1105). В даному випадку у працівника стаж 15 років, тому допомога нараховується у розмірі 100% середньої заробітної плати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»