Відповідно до ст. 169 КЗпП та ст. 17 Закону про охорону праці, роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Перелік таких професій визначено Переліком №559.
Важливо! Виходячи із норми ст. 169 КЗпП працівники віком до 21 року мають обов’язково проходити медогляд щороку незалежно від професії й виду робіт.
Крім того, до цієї категорії відносяться громадяни, які займаються індивідуальною та підприємницькою діяльністю. Під обов’язкові медичні огляди підпадають також особи, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення, які передбачені Порядком №246.
Окрім зазначених норм, у ч. 2 ст. 45 Закону про систему громадського здоров’я визначено, що працівники суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність, пов’язану з обслуговуванням населення згідно з переліком МОЗ, працівники, зайняті на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, повинні проходити обов’язкові попередні (до прийняття на роботу) і періодичні медичні огляди.
Отже, якщо на підприємстві/ФОП немає шкідливих і небезпечних умов праці, проте, їх діяльність пов’язана з торгівлею чи обслуговуванням населення, незважаючи на те, що їх робота пов’язана з роботою на планшеті, роботодавець має затвердити акт та подати списки до органу Держпраці.
Щодо лабораторних досліджень для атестації робочих місць зазначимо, що відповідно до пп. 3.4 Методичних рекомендацій№41, лабораторно-інструментальні дослідження фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізіологічних факторів проводяться в процесі роботи у характерних (типових) виробничих умовах, при справних і ефективно діючих засобах колективного та індивідуального захисту.
Тобто атестації підлягають робочі місця, на яких технологічний процес, обладнання, використовувані сировина і матеріали можуть бути потенційними джерелами шкідливих і небезпечних факторів. Для виробництв, робіт, професій та посад, для яких у списках №1 і №2 передбачено показники умов праці, атестацію проводять тільки за цими показниками.
Отже, підприємством/ФОП має бути проведена атестація робочих місць на тих робочих місцях, де триває виробничий процес за типових виробничих умов. А за відсутності типових виробничих умов, на робочих місцях працівників, як у випадку, що розглядається, атестація не проводиться.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити