• Посилання скопійовано

Індексація орендної плати земельної ділянки приватної власності

Договір оренди землі у фізособи передбачає нарахування орендної плати з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата нараховується один раз на рік, але частина суми нараховується за поточний рік, а частина за наступний рік наперед. За минулі роки індексація не нараховувалась. Як нараховувати індексацію? Як зараз правильно обчислити її за попередні періоди? За 2023 рік індексувати?

Як нараховувати індексацію?

Це питання ми розглядали тут.

Там зазначалося, що чинним законодавством не встановлено порядку індексації орендної плати за землю недержавної форми власності. Тому такий порядок має визначатися договором оренди.

В договорі подеколи записують, що індексація проводиться в порядку, передбаченому ПКУ для земель державної, комунальної власності. В такому разі застосовують порядок індексації, згідно з пп. 298.2 ПКУ, а також індекси споживчих цін для потреб індексації, за період з 2015 по 2022 роки, наведені в п. 6 – п. 9 підр. 6 розд. ХХ ПКУ.

Договором може встановлюватися й інший порядок індексації.

 

А як же індексувати, якщо порядок не встановлено договором?

У будь-якому разі, якщо договором оренди не встановлено порядок індексації, рекомендуємо затвердити його наказом по підприємству. При цьому слід виходити з наступного.

В консультації за посиланням вище ми зазначали, що якщо порядок індексації не встановлено договором, то слід застосовувати порядок індексації, встановлений для індексації державного майна. Раніше такий порядок наводився в Методиці №786. Але з 19.06.2021 р. ця Методика втратила чинність. Натомість з цієї дати застосовується Методика №630.

 

Індексація згідно з Методикою №786 (до 19.06.2021 р.).

Порядок індексації випливає із змісту пп. 12 і пп. 13 Методики №786:

  • річний розмір орендної плати ділимо на 12, отримуючи місячну орендну плату;
  • перемножуємо отриману місячну плату на індекс інфляції з дати проведення оцінки до місяця, в якому укладається договір оренди. Отримуємо орендну плату за так званий базовий місяць;
  • розмір орендної плати за кожен наступний місяць оренди знаходимо перемноживши орендну плату за попередній місяць (проіндексовану) на індекс інфляції поточного місяця.

Причому якщо орендна плата за договором нараховується раз на рік, на наш погляд, немає сенсу для потреб проведення індексації ділити річну орендну плату на 12 місяців.

 

Індексація згідно з Методикою №630 (з 19.06.2021 р.).

Є окремий порядок для землі, переданої в оренду за аукціоном і без аукціону.

В розглядуваній ситуації, очевидно, мова йде про землю, передану без аукціону. Порядок індексації такий, як і за Методикою №786.

Індекси інфляції починаючи з 2011 року можна глянути тут, починаючи з 2000 року – тут.

Але порядок індексації за наведеними вище Методиками не враховує особливості виплати орендної плати за землю. Тому застосування цих Методик досить проблематичне.

Наприклад, якщо підприємство виплатило орендну плату за поточний рік у червні, то воно врахувало індекси інфляції, які відомі на момент виплати. Останній індекс може бути за квітень чи травень цього року. Але ж що робити з індексацією з червня по грудень цього самого року? Якщо виходити із процедури Методик, то потрібно донарахувати індексацію по грудень включно. Таким чино, у грудні поточного року орендну плату потрібно буде донарахувати в розмірі індексації за період з червня по грудень.

Те саме стосується виплати в поточному році орендної плати за наступні роки. Орендна плата за такі наступні роки виплачена без урахування індексації. Тож кожного року суму орендної плати потрібно буде донараховувати.

Це досить незручно. Щоб цього уникнути, порядок індексації слід встановлювати договором оренди. Найзручніший, на наш погляд, порядок індексації, встановлений ПКУ, про що ми сказали вище, коли орендну плату поточного року індексують на індекс інфляції попереднього року. Щоправда, справедливіше для років з 2015 по 2022 брати індексі, опубліковані Держстатом, а не наведені в пп. 6 – пп. 9 підр. 6 розд. ХХ ПКУ.

Окрім того, в договорі доречно встановити, що якщо орендна плата виплачена наперед, то надалі вона не індексації не підлягає.

Якщо сформулювати норми договору саме таким чином, то не доведеться робити донарахування орендної плати у разі виплати її наперед.

Але це питання кожне підприємство вирішує самостійно.

 

Як обчислити індексацію за попередні періоди?

Потрібно застосовувати правила, які ми навели вище. Тобто, слід зробити відповідні розрахунки за попередні роки і порівняти їх з існуючими показниками.

Але внаслідок таких розрахунків у орендодавця виникне додатковий дохід в розмірі донарахованої орендної плати, з якого слід утримати ПДФО в ВЗ. Про пов’язані з цим виправлення інформації в додатку 4ДФ ми писали тут.

Спершу потрібно сплатити до бюджету донараховані ПДФО і ВЗ. А потім подати уточнюючу Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ із уточнюючим додатком 4ДФ за період, за який виправляються помилки. Інші додатки не подаються.

Окрім того, донараховану орендну плату відображають в бухгалтерському обліку в порядку, передбаченому для виправлення помилок. Конкретні проводки залежать від призначення земельної ділянки, на які рахунки витрат вона відноситься. Якщо на собівартість сільгосппродукції, то чи продана така сільгосппродукція станом на початок поточного року, в якому виправляється помилка. Якщо продана, то донараховують проводками:

  •  Дт 44 Кт 685 – на суму донарахування;
  • Дт 685 Кт 641, 642 – утримання ПДФО і ВЗ;
  • Дт 641, 642 Кт 311 – перерахування до бюджету утриманих ПДФО, ВЗ;
  • Дт 685 Кт 301, 311 – виплата донарахованої орендної плати орендодавцеві фізособі.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток, можливо, доведеться уточнювати показники декларацій за минулі роки.

 

Чи індексувати орендну плату за 2023 рік?

Так, її потрібно індексувати в загальному порядку, за одним з варіантів, які ми навели вище.

Якщо підприємство індексує за податковим методом згідно норм ПКУ і орендує сільгоспугіддя, то індекс інфляції за 2022 рік складає 100% (див. пп. 9 підр. 6 розд. ХХ ПКУ).

Це означає, що для 2023 року індекс інфляції дорівнює одиниці, тобто, орендна плата не індексується. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202494
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202435
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024398
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426