• Посилання скопійовано

Чи можна утримати всю зарплату в погашення поворотної фіндопомоги?

Працівник отримав поворотну фіндопомогу від ТОВ. Зараз хоче написати заяву на утримання всієї суми зарплати в рахунок погашення ПФД. Чи законний такий варіант утримання? Чи діятимуть відсоткові обмеження у відрахуваннях? Як оформити дану операцію? Чи треба до заяви видавати наказ і як прописати у заяві не конкретну суму, а всю зарплату, індексацію, відпускні тощо?

Статтею 128 КЗпП передбачено, що при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти відсотків, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, - п'ятидесяти відсотків заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.

Дане обмеження не поширюється тільки на відрахування із заробітної плати при відбуванні виправних робіт і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесяти відсотків.

Зрозуміло, що це обмеження стосується тільки примусових утримань.

Сам же механізм повернення фіндопомоги, як і її надання, має бути визначений договором. Можна передбачати умову щодо повернення ПФД через певний проміжок часу відразу всієї суми або шляхом щомісячних відрахувань із заробітної плати працівника до повного погашення позики, внесенням в касу підприємства чи на поточний рахунок підприємства. 

Отже, при поверненні фіндопомоги відрахування із заробітної плати здійснюються виключно за домовленістю сторін, а тому розмір таких відрахувань визначається самостійно  та може досягати 100% заробітку.

Тому тут діятиме власне лише бажання працівника, зазначене в заяві на розпорядження своєю зарплатою. Таке право йому надає ст. 25 Закону про оплату праці, якою забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.

Тож для повернення фіндопомоги роботодавцеві з доходу працівника може бути утримана будь-яка визначена ним у заяві сума, без будь-яких обмежень. У заяві працівник може написати наступне, наприклад: «Прошу провести утримання нарахованого доходу за травень 2023 року в погашення поворотної фінансової допомоги за договором №.. від…у розмірі 100% заробітку».

Незайвим буде оформлення наказу на підставі заяви, оскільки таке погашення фіндопомоги є виключно домовленістю сторін, тобто має бути зафіксовано згоду.

Увага! Господарська операція щодо погашення ПФД за рахунок заробітної плати по суті є виплатою зарплати працівнику, адже в цей момент дебетується рахунок 661, тільки замість рахунку грошових коштів (301, 311) кредитується рахунок заборгованості працівника, яка зменшується. Тому в день здійснення запису - Дт 661 Кт 377 потрібно сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ, що припадають на утриману суму. 

Якщо здійснити утримання ПФД на дату нарахування зарплати – останній день місяця, в цей же день потрібно і сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ. А якщо за кілька днів буде стандартна виплата ЗП решті працівників, то в день такої виплати знову потрібно буде сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ за мінусом сум, вже сплачених при утриманні ПФД. Щоб уникнути дворазової сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ, можна робити в обліку запис - Дт 661 Кт 377 одночасно з виплатою зарплати, а не в день її нарахування. Тоді ПДФО, ВЗ та ЄСВ сплачуються один раз на всю суму виплаченої зарплати – як у вигляді утримання ПФД, так і грошовими коштами.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може підприємство бути без бухгалтера та кого і як слід повідомляти про зміну бухгалтера?
    Чи може ТОВ працювати без бухгалтера взагалі, якщо директор може сам здавати звіти? Які документи потрібно подати у державні органи при звільненні головного бухгалтера?
    Сьогодні 08:065
  • Чи можна надіслати до ТЦК поштою Додаток 1 за Порядком №1487?
    На ТОВ є один військовозобов'язаний директор. Видається наказ про призначення відповідального за військовий облік директора. Чи можна Додаток 1 надіслати поштою? ТЦК за місцезнаходженням підприємства стверджує, що слід явитися до них особисто. Чи можна звернутися в обласний ТЦК, а не районний?
    01.04.2025273
  • Щорічний медогляд неповнолітніх працівників
    На підприємстві працює співробітник, якому ще немає 21 року. Під час прийняття на роботу він пройшов медкомісію. Перший медогляд завершився в лютому і поки ще не провели нового медогляду, позаяк підприємство лише зараз проводить атестацію робочих місць. Чи це допустимо?
    31.03.2025280
  • Оплата профкомом медичної допомоги працівникам та їх сім'ям
    Профком планує укласти договір про надання медичної допомоги строком на один рік для працівників підприємства відповідно до умов колективного договору. Договір містить додаток із зазначенням ПІБ працівників компанії та членів їхніх сімей та суми. Чи повинна профспілка сплачувати податки при перерахуванні такої суми? Чи можна скористатися пп. 165.1.19 ПКУ? Яка ознака доходу в додатку 4ДФ?
    28.03.202527
  • Як підприємству реагувати на лист від ТЦК з вимогою до працівника пройти ВЛК?
    Проходили звіряння з ТЦК та СП, отримали лист про недолік, а саме про необхідність пройти ВЛК співробітнику. Як реагувати на це? Чи є у підприємства обов'язок відповідати ТЦК за цим листом? Чи є обов'язком наказом чи іншим документом повідомляти працівника, згідно з яким виявлено недолік? Якщо так, які строки і штрафи?
    21.03.20251 5942