• Посилання скопійовано

Чи можна утримати всю зарплату в погашення поворотної фіндопомоги?

Працівник отримав поворотну фіндопомогу від ТОВ. Зараз хоче написати заяву на утримання всієї суми зарплати в рахунок погашення ПФД. Чи законний такий варіант утримання? Чи діятимуть відсоткові обмеження у відрахуваннях? Як оформити дану операцію? Чи треба до заяви видавати наказ і як прописати у заяві не конкретну суму, а всю зарплату, індексацію, відпускні тощо?

Статтею 128 КЗпП передбачено, що при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти відсотків, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, - п'ятидесяти відсотків заробітної плати, яка належить до виплати працівникові.

Дане обмеження не поширюється тільки на відрахування із заробітної плати при відбуванні виправних робіт і при стягненні аліментів на неповнолітніх дітей. У цих випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати сімдесяти відсотків.

Зрозуміло, що це обмеження стосується тільки примусових утримань.

Сам же механізм повернення фіндопомоги, як і її надання, має бути визначений договором. Можна передбачати умову щодо повернення ПФД через певний проміжок часу відразу всієї суми або шляхом щомісячних відрахувань із заробітної плати працівника до повного погашення позики, внесенням в касу підприємства чи на поточний рахунок підприємства. 

Отже, при поверненні фіндопомоги відрахування із заробітної плати здійснюються виключно за домовленістю сторін, а тому розмір таких відрахувань визначається самостійно  та може досягати 100% заробітку.

Тому тут діятиме власне лише бажання працівника, зазначене в заяві на розпорядження своєю зарплатою. Таке право йому надає ст. 25 Закону про оплату праці, якою забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством.

Тож для повернення фіндопомоги роботодавцеві з доходу працівника може бути утримана будь-яка визначена ним у заяві сума, без будь-яких обмежень. У заяві працівник може написати наступне, наприклад: «Прошу провести утримання нарахованого доходу за травень 2023 року в погашення поворотної фінансової допомоги за договором №.. від…у розмірі 100% заробітку».

Незайвим буде оформлення наказу на підставі заяви, оскільки таке погашення фіндопомоги є виключно домовленістю сторін, тобто має бути зафіксовано згоду.

Увага! Господарська операція щодо погашення ПФД за рахунок заробітної плати по суті є виплатою зарплати працівнику, адже в цей момент дебетується рахунок 661, тільки замість рахунку грошових коштів (301, 311) кредитується рахунок заборгованості працівника, яка зменшується. Тому в день здійснення запису - Дт 661 Кт 377 потрібно сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ, що припадають на утриману суму. 

Якщо здійснити утримання ПФД на дату нарахування зарплати – останній день місяця, в цей же день потрібно і сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ. А якщо за кілька днів буде стандартна виплата ЗП решті працівників, то в день такої виплати знову потрібно буде сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ за мінусом сум, вже сплачених при утриманні ПФД. Щоб уникнути дворазової сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ, можна робити в обліку запис - Дт 661 Кт 377 одночасно з виплатою зарплати, а не в день її нарахування. Тоді ПДФО, ВЗ та ЄСВ сплачуються один раз на всю суму виплаченої зарплати – як у вигляді утримання ПФД, так і грошовими коштами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

 • Два заступника директора та повідомлення в РТЦК
  У штатному розписі торгівельної фірми дві однакові посади «заступник директора», але різні функції та оклади. Як провести зміни у назвах посад, щоб один з заступників був «Заступник директора з фінансових питань», а другий - «Заступник директора по виробничим питанням»? Про зміни посад потрібно повідомляти РТЦК?
  Сьогодні 13:0316
 • Упорядкування трудових відносин за однією посадою
  Як упорядкувати трудові відносини з працівниками? Працівник був прийнятий на роботу за строковим договором, на час декретної відпустки іншої працівниці, але з ним призупинено дію ТД, у зв’язку з окупацією території. Зв’язок з цим працівником відсутній. Працівниця вийшла з декретної відпустки, але місце роботи знаходиться на окупованої території, з нею зв'язок є
  Сьогодні 12:0313
 • Як порахувати кількість зароблених днів відпустки в разі тимчасового заступництва?
  Працівник мав за своєю посадою право на 28 к.дн. щорічної основної відпустки. Проте він тимчасово заміняв іншого працівника, посада якого передбачає 30 к. дн. відпустки. Як порахувати кількість зароблених працівником днів відпустки?
  26.09.202338
 • У закордонне відрядження на власному авто: що з добовими?
  Працівник виїхав у відрядження на власному автомобілі 1 вересня. Наступного дня перетнув кордон з Польщею, що засвідчує штамп в паспорті. З якого дня потрібно нараховувати добові 80 євро для закордонного відрядження: з 1 вересня чи з дня перетину кордону - 2 вересня?
  25.09.2023364
 • Як оформити документально графік роботи працівника?
  Чи потрібно при прийомі працівника за сумісництвом вказувати в наказі про прийняття на роботу години роботи? Чи достатньо зазначити в наказі «Прийняти на роботу з посадовим окладом 10 000 грн з оплатою пропорційно відпрацьованого часу»?
  25.09.2023751