• Посилання скопійовано

Колдоговір у ФОПа: чи потрібно мати?

Чи обов'язково має бути у ФОПА колективний договір, якщо є наймані працівники?

Нагадаємо, що 25 травня 2022 р. Президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» №2253-ІХ, який був опублікований в «Голосі України», яким зобов’язали ФОпа, який використовує найману працю, укладати колективні договори  на рівні з юрособами. Закон набрав чинності 27.05.2022 р.

Законом передбачається:

 • укладення колективного договору фізичними особами, які використовують найману працю (ст. 11 КЗпП);
 • обов’язок роботодавця ознайомлювати працівника з текстом колективного договору, змінами і доповненнями до нього, обов’язок сторін забезпечити безперешкодний доступ до тексту договору, можливість його копіювання, обов’язок сторін колективної угоди інформувати про її укладення та внесення до неї змін безпосередньо заінтересованих у цьому суб’єктів (ст. 9 Закону про колективні договори);
 • встановити штраф за ненадання інформації працівнику про укладення колективного договору та внесення до нього змін у розмірі від 3 до 10 н.м.д.г. (від 51 грн до 170 грн) та дисциплінарну відповідальність;
 • укладається за ініціативою однієї із сторін (ст. 17 КЗпП).

Отже, враховуючи зміни, колективний договір у підприємця, який використовує найману працю має бути. Якщо у ФОПа колдоговору немає, проте, одна із сторін ініціює його укладення – він має бути укладений. Відповідно в подальшому при прийнятті працівників на роботу ФОП-роботодавець повинен ознайомлювати їх з текстом колективного договору. Якщо жодна зі сторін не висловила ініціативи, ніхто не може примусити сторони укласти такий колдоговір. 

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

 • Затвердження ПВТР у ФОПа з одним працівником
  Чи можливо затвердити ПВТР, якщо на ФОПа працює лише один працівник? Чи можна провести засідання трудового колективу один працівник та ФОП?
  23.03.202334
 • Директор - єдиний працівник: виконання обов'язків головбуха та касира
  Директор - єдиний працівник на підприємстві. Чи потрібно оформляти наказ на самого себе про те, що він покладає виконання обов'язків головного бухгалтера та касира на себе?
  23.03.2023467
 • Відрядження дистанційного працівника та авансовий звіт
  Чи можна направляти працівника-дистанційника у відрядження? Чи може працівник, повернувшись із відрядження, підписати авансовий звіт за допомогою ЕЦП, яку компанія використовує як систему внутрішнього електронного документообігу, оскільки продовжуватиме ще деякий час працювати віддалено?
  22.03.2023186
 • Працівник помер за кордоном: як оформити?
  Працівник працював дистанційно за кордоном і помер. Родичі вирішили поховати його там. Для виплати остаточного розрахунку прислали фото заяви дружини на отримання грошей, номер платіжної картки і Виписку з реєстру про смерть Республіки Словенії. Чи має право підприємство розрахувати працівника за вказаними документами?
  20.03.202350
 • Встановлення в колдоговорі обмежень для сумісників
  Чи законно включити до колективного договору пункт про обмеження деяких виплат для сумісників (наприклад, на поховання родичів)?
  17.03.202361