• Посилання скопійовано

Зарплата в іноземній валюті: індексація

У жовтні 2021 р. встановили зарплату у доларах США. Виплата відбувається в гривні за курсом НБУ на 1 число місяця. Із жовтня 2021 р. по лютий 2022 р. еквівалент в гривні зріс у зв’язку з зростанням курсу. З березня еквівалент у гривні не змінювався. Який місяць вважається базовим для цілей нарахування індексації - місяць збільшення окладу чи місяць у якому зріст гривневого еквівалента менше суми індексації?

Відповідно до ст. 23 Закону про оплату праці заробітна плата працівників підприємств на території України виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України.

Тобто законодавством не заборонено встановлювати оклади в іноземній валюті та прописувати їх у колективному договорі з зазначенням курсу за яким слід здійснювати перерахунок, але виплата самої зарплати має здійснюватися в гривнях.

Мінсоцполітики у листі від 22.08.2013 р. №923/13/84-13 рекомендує брати курс НБУ, що діє на момент нарахування зарплати. Проте, курс може бути встановлено роботодавцем на будь-яку дату, навіть фіксований.

Згідно з п. 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (посадовими окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Тобто виплата зарплати працівникам у гривнях, з прив’язкою до іноземної валюти, підлягає індексації.

Так, у п. 5 Порядку №1078 зазначено, що працівникам підприємств i організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та положень цього Порядку.

Як відомо, за загальним правилом, базовим місяцем для проведення індексації є місяць підвищення посадового окладу. А от зменшення посадових окладів, наприклад, у зв’язку зі зміною істотних умов праці, ніяким чином не впливає на зміну базового місяця для проведення індексації.

Тобто індексацію слід проводити залежно від коливання курсу іноземної валюти на дату нарахування/встановлення, залежно від його збільшення.

Тож, базовим місяцем буде місяць в якому відбулося зростання курсу іноземної валюти. А у випадку, якщо курс зростає щомісяця, то, відповідно, змінюється і базовий місяць для нарахування індексації. При зменшенні курсу, у відповідному місяці, зміна базового місяця не відбувається.

Отже, якщо заробітна плата має прив’язку до курсу іноземної валюти на 1 число кожного місяця, то враховуючи, що з жовтня 2021 р. по лютий 2022 р. відбувалося зростання курсу, а з березня курс не змінювався, то лютий 2022 р. буде базовим місяцем для нарахування індексації у березні 2022 р. і в інших місяцях, допоки курс валюти в якомусь місяці не збільшиться.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025133
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202525
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025703
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538