• Посилання скопійовано

«Шестиденка»: зміна вихідного дня

Працівник у ФОПа на ІІІ групі ЄП за ставкою 5% працює за 40-годинним графіком при 6-денному робочому тижні з понеділка по п’ятницю 7 годин, в суботу 5, вихідний - неділя. З жотня ФОП планує змінити графік роботи: з вівторка по неділю, вихідний - понеділок. Які документи потрібно переоформити? За повністю відпрацьований місяць виплачувати зарплату та за роботу в неділю - подвійний тариф?

Шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем вводять тільки в організаціях, де за характером виробництва і умовами роботи встановлення п’ятиденного робочого тижня недоцільне (ч. 2 ст. 52 КЗпП). 

При шестиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи не може перевищувати 7 годин при тижневій нормі 40 годин, 6 годин при тижневій нормі 36 годин і 4 годин при тижневій нормі 24 години.

Напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у ст. 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні. Напередодні вихідних днів тривалість роботи при шестиденному робочому тижні не може перевищувати 5 годин (ст. 53 КЗпП).

Відповідно до ч. 1 ст. 67 КЗпП, при п'ятиденному робочому тижні працівникам надаються два вихідних дні на тиждень, а при шестиденному робочому тижні - один вихідний день.

При цьом загальним вихідним днем є неділя. 

Тож, щоб виконати вимоги ч. 2 ст. 52 КЗпП та ч. 2 ст. 53 КЗпП, для 40-годинного робочого тижня тривалість робочого часу розподіляють так: 5 днів роботи по 7 годин + 5 годин роботи в передвихідний день.

Статтею 68 КЗпП установлено, що на підприємствах, в установах, організаціях, де робота не може бути перервана в загальний вихідний день у зв'язку з необхідністю обслуговування населення (магазини, підприємства побутового обслуговування, театри, музеї тощо), вихідні дні встановлюються місцевими радами. 

А ст. 69 КЗпП визначено, що на підприємствах, в установах, організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності, що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.

Таким чином, якщо з 1 жовтня 2021 р. працівнику впровадити індивідуальний графік роботи, то й вихідні дні потрібно встановлювати індивідуально. 

Тому впровадження індивідуального графіку роботи працівнику з вівторка по неділю з дотриманням 40-годинного робочого тижня: 5 днів роботи по 7 годин та 5 годин роботи в неділю з вихідним днем такого працівника в понеділок не призведе до порушення ст. 67 КЗпП.

Щодо переоформлення документів у разі зміни, то потрібно внести зміни до правил внутрішнього трудового розпорядку, якщо в них попередньо було передбачено графік роботи. Крім того, потрібно видати наказ про впровадження індивідуального графіку роботи та ознайомити з ним працівника під підпис. Писати заяву працівнику не потрібно.

Що стосується оплати, то за всі відпрацьовані дні за графіком працівник отримає встановлений оклад. Подвійної оплати за роботу у неділю не буде, тому що це - робочий день працівника.

Нагадаємо, що подвійна оплата за ст. 72 КЗпП чи надання іншого дня відпочинку за ст. 71 КЗпП проводиться/надається лише, коли працівника залучають до роботи у його вихідний день. У разі, якщо працівника залучили б, в даному випадку, у понеділок, який є його вихідним днем, тоді б потрібно було проводити подвійну оплату за цей день зверх окладу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427