• Посилання скопійовано

Робота неповнолітніх в кафе офіціантами

ФОП прийняв на роботу неповнолітнього працівника (15 років, з дозволу батьків) на посаду офіціанта. Чи дозволено законодавством приймання коштів цим офіціантом за алкогольні напої від відвідувачів (готівкою або через термінал) за столом відвідувачів кафе)?

Праця неповнолітніх врегульована законодавством про працю неповнолітніх осіб, які не досягли 18 років. У трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. 

Згідно зі ст. 188 КЗпП, приймати на роботу можна осіб, які досягли 16 років. За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років.

Неповнолітніх працівників не можна залучати до робіт передбачених ст. 190 КЗпП.

Неповнолітні працівники мають право:

на скорочену тривалість робочого часу (ст. 193 КЗпП): у віці 15—16 років (для учнів віком 14—15, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП);

щорічні відпустки повної тривалості у перший рік роботи, яка надається за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації. Такі відпустки надаються у зручний для них час (ст. 195 КЗпП).

на виплату заробітної плати за скороченої тривалості щоденної роботи в такому ж розмірі, як працівникам відповідної категорії за повної тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпП).

Дуже часто неповнолітні під час канікул підпрацьовують офіціантами, але потрібно зважати на таке:

1. така особа повинна мати медичну книжку, як і решта працівників кафе;

2. особі до 18 років заборонено продавати алкоголь та цигарки, на підставі вимог ст. 15-3 Закону №481/95.

3. з ними заборонено укладати договори про повну матеріальну відповідальність (ч. 1 ст. 135-1 КЗпП);

4. така особа може притягатися до матеріальної відповідальності на загальних підставах, у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку (ст. 132 КЗпП).

Таким чином, вважаємо, що неповнолітній працівник не має права приймати готівкові та безготівкові розрахунки від відвідувачів кафе за алкогольні напої. Такий працівник може лише приймати замовлення, допомогти вибирати страви та подавати готові страви, вносити замовлення до програми, прибирати та сервірувати столи. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202449
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202493
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024475
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429