• Посилання скопійовано

Резерв відпусток новоствореного ОСББ

ОСББ було створено 01.04.2020 року. У вересні 2020 року було прийнято на роботу 7 працівників. Як і коли створити резерв відпусток? Як його розрахувати? Які сформувати проведення?

Необхідність створення в бухгалтерському обліку забезпечення на оплату відпусток (в просторіччі його називають резервом відпусток) передбачена п. 13 П(С)БО 11 і п. 7 П(С)БО 26.

Поряд з цим п. 7 розд. І НП(С)БО 25 встановлена можливість не створювати забезпечення в тому числі непідприємницькими товариствами.

Відповідно до ч. 1 ст. 85 ЦКУ, непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.

Відповідно до ст. 4 Закону про ОСББ, таке ОСББ є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками.

Тобто, ОСББ – це різновид непідприємницьких товариств, які можуть не створювати забезпечення на оплату відпусток. Але про нестворення забезпечення потрібно вказати в обліковій політиці ОСББ (у відповідному наказі, яким затверджується така політика).

Наказ про облікову політику доречно створити до дати здійснення першої господарської операції.

Якщо таки ОСББ вирішило створювати забезпечення на оплату відпусток, про особливості його нарахування, бухгалтерського обліку можна почитати, приміром, тут, тут.

 

Коли створювати резерв (забезпечення)?

Сума резерву створюється кожного місяця, за який нараховується зарплата працівникам. Якщо перші працівники прийняті у вересні, то саме з вересня і створюється резерв. Тобто, вже за вересень потрібно створити резерв і відобразити його в обліку. Надалі резерв створюється за жовтень, за листопад тощо.

 

Як розрахувати резерв за місяць?

Формула розрахунку:

Резерв відпусткових = ЗПміс х ПланВитрВідп(річн.) : ФОП(річн.) х 1,22

В цій формулі:

  • ЗПміс – фактично нарахована зарплата за звітний місяць;
  • ПланВитрВідп(річн.) – планова сума відпусткових, яка припадає на звітний рік. Причому навіть якщо надання відпусток у звітному році не передбачено, на місяці звітного року припадає сума відпустових пропорційно відпрацьованим місяцям;
  • ФОП(річн.) – плановий фонд оплати праці за звітний рік;
  • 1,22 – коефіцієнт для врахування в сумі резерву ЄСВ на зарплату. Для працівників-інвалідів цей показник становитиме 1,0841 виходячи зі ставки ЄСВ 8,41%.

 

Якими бухгалтерськими проведеннями відображати нарахування і використання резерву?

Нарахування резерву (забезпечення) за місяць: Дт 92 Кт 471.

Використання резерву при нарахуванні відпусткових: Дт 471 Кт 661, 651. Але якщо резерву не вистачить, відпусткові нараховують відразу на витрати: Дт 92 Кт 661, 651.

Якщо ОСББ зарплату працівників нараховує не на рахунок 92, а на інший рахунок, наприклад, 949, то і резерв створюється у кореспонденції з цим субрахунком: Дт 949 Кт 471.

Тобто, резерв нараховують на той рахунок витрат, на якому відображається нарахування зарплати. Якщо зарплата різних груп працівників відображається на різних рахунках витрат, то і резерв стосовно таких груп працівників також відображається на різних рахунках витрат.

В кінці року проводять інвентаризацію резерву. Про особливості інвентаризації можна почитати тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202443
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202476
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024436
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429