• Посилання скопійовано

Право на «дитячу» відпустку

На підприємстві працювала жінка сім місяців, мати двох дітей (свідоцтва не надала) і звільнилася. Відпустка на дітей не надавалася та при звільненні компенсація не виплачувалася. Чи треба було виплатити компенсацію? Також на підприємстві працює її чоловік. Чи можна батькові дітей надавати відпустку на дітей?

Статтею 19 Закону про відпустки передбачено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, матері інваліда з дитинства підгрупи A I групи, одинокій матері, батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи A I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).

Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку працівниками, які мають дітей. Тому, якщо працівник з якихось причин не скористався цим правом і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, то він має право використати цю відпустку, а у разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі не використані дні відпустки, згідно із ст. 24 Закону про відпустки. 

Тобто, жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років для підтвердження права на таку відпустку повинна надати роботодавцю копії свідоцтв про народження дітей. Якщо документи не були надані роботодавцю, то і права на додаткову відпустку на дітей та її компенсацію при звільненні працівниця не має. При цьому запис про наявність дітей в особовій карточці не є законною підставою для надання додаткової відпустки на дітей.

Зазначена відпустка є соціальною і надається в обов'язковому порядку за заявою працівника один раз на календарний рік незалежно від відпрацьованого часу. Працівник не матиме права на таку відпустку тільки в разі, якщо він перебував у соціальній відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і не виконував трудові обов'язки жодного дня. Аналогічну думку Мінсоцполітики зазначило у листі від 06.02.2018 р. №203/0/101-18/284.

Таким чином, якщо працівниця не надала роботодавцю свідоцтва про народження дітей, не написала заяву і не скористалася своїм правом на відпустку та звільнилася, то вона у відповідному році ще матиме право за таку невикористану соціальну відпустку на новому місці роботи (якщо працевлаштувалася), оскільки така відпустка надається один раз протягом відповідного календарного року, та за умови підтвердження, що за попереднім місцем роботи своїм правом не скористалася. Для цього потрібно подати новому робо-тодавцеві копії свідоцтв про народження дітей та заяву про надання додаткової відпустки на дітей, оскільки право на неї настає незалежно від відпрацьованого часу.

Такою відпусткою може скористатися і батько дітей, але за умови, що їх мати тривалий час перебуває в лікувальному закладі. Для цього необхідно пред’явити документ, який підтверджує перебування матері тривалий час у лікувальному закладі. Крім того, право на таку відпустку має одинокий батько, який виховує дітей без матері. Одинокий батько – це чоловік, який не перебуває в шлюбі, але при цьому виховує дитину, у свідоцтві про народження якої він записаний як батько, або він розлучений і виховує дитину без матері, або він вдівець. Тобто, якщо батько дітей відноситься до іншої категорії осіб (крім зазначених), та який працює і має двох дітей, права на додаткову відпустку не має.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202513
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202522
  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.2025691
  • Коригування недоплати за лікарняним після отримання коштів з ПФУ
    Якщо в заявці-розрахунку первинного лікарняного вказано меншу суму для оплати з фонду на 2,51 грн, ніж би мало бути, а кошти поступили на рахунок 10.07.2025 р., то як слід вчинити: виплатити ці кошти працівнику, а в подальшому відкоригувати, бо працівник продовжує хворіти, чи повернути кошти до Фонду, а потім створити нову заявку?
    24.07.2025201
  • Відрядження за кордон за рахунок приймаючої сторони: добові та документи
    Чи потрібно виплачувати добові співробітнику, який їде у закордонне відрядження, якщо всі витрати покриває приймаюча сторона? Чи достатньо для оформлення такого відрядження лише наказу і чи потрібні підприємству додаткові документи, якщо у запрошенні вказано повне покриття витрат?
    24.07.202549