• Посилання скопійовано

Як краще: перевести працівника на іншу посаду чи звільнити та знову прийняти?

26.09.2020 р. в ОСББ прийнято працівницю на посаду консьєржа. 13.11.2020 р. вона звільняється та працевлаштовується прибиральницею. ЇЇ потрібно звільнити 13.11.2020 р. і оформити на іншу посаду 16.11.2020 р.? Чи потрібно подати повідомлення про прийняття на роботу? Як це записати у трудовій? Як розрахувати компенсацію за невикористану відпустку?

Чинне трудове законодавство  не передбачає обов'язковість звільнення працівника для призначення його на іншу посаду на тому ж підприємстві. Переведення працівника з посади на посаду є зміною істотних умов праці (ст. 32 КЗпП), а не припиненнямукладенням трудового договору (ст. 21, 36 КзпП). 

Відповідно до ст. 32 КЗпП, переведення на іншу роботу допускається тільки за згодою працівника (за винятком випадків, передбачених ст. 33 КЗпП, та в інших випадках, передбачених законодавством). Як роз'яснив Пленум ВСУ у постанові від 06.11.92 р. №91, переведенням на іншу роботу вважається доручення працівнику роботи, що не відповідає спеціальності, кваліфікації чи посаді, визначеній трудовим договором. Це відповідає і абз. 2 ст. 32 КЗпП.

Тобто за своєю суттю переведення на іншу посаду може відбуватися як за ініціативою роботодавця, так і за ініціативою працівника. Якщо переведення ініціює працівник, він має написати заяву про переведення на іншу посаду чи призначення на іншу посаду, а роботодавець видати відповідний наказ, наприклад: «Грищенко В. В., консьєржа ОСББ, перевести за її згодою на посаду прибиральниці ОСББ» та ознайомити з ним працівника під підпис. У необхідних випадках укладається письмовий трудовий договір або вносяться зміни до раніше укладеного договору.

Таким чином, законодавством не передбачено у випадку переведення працівника на іншу роботу на тому ж підприємстві, в організації, установі, вжиття організаційно-правових заходів, встановлених для випадків його звільнення. Тож фактично звільнення працівника та прийом на нову посаду не відбуваються. Так, не передбачено у цьому випадку і проведення з працівником остаточного розрахунку (у т.ч. виплату компенсації за всі дні невикористаної відпустки), видачу трудової книжки, копії наказу про звільнення. Також в разі переведення працівника з посади на посаду подавати до податкової повідомлення про прийняття працівника на роботу не потрібно. 

Звертаємо увагу, що, згідно зі ст. 114 КЗпП, у разі переведення працівника на іншу постійну, але нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення.

До трудової книжки в даному випадку вноситься наступний запис:

  • в графі 2 «Дата» — зазначається дата з якої працівник починає працювати за новою посадою (16.11.2020 р.);
  • в графі 3 «Відомості про роботу»  - робиться відповідний запис, наприклад: «Переведена на посаду прибиральниці»;
  • в графі 4 «На підставі чого внесено запис» — зазначається дата і номер наказу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Прискорення бронювання нового працівника без довідкового звіту з ЄСВ
    Раніше для швидкого бронювання нового працівника подавали довідковий звіт з ЄСВ. Оскільки цей механізм зараз відсутній у зв'язку з переходом на щомісячний Податковий розрахунок, як можна прискорити відображення даних про щойно прийняту особу в реєстрах Пенсійного фонду та "Дії" для негайної подачі на бронювання, не чекаючи кінця місяця для подання звітності?
    Сьогодні 18:111
  • Право на соціальну відпустку на дітей за кілька років
    На яку кількість днів додаткової соціальної відпустки на дітей має право працівниця станом на червень 2025 року, якщо вона працевлаштована з 19 червня 2023 року, має двох неповнолітніх дітей (до 15 років), та з 2015 року до моменту працевлаштування офіційно не працювала?
    Сьогодні 11:0851
  • Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: оформлення та звітність
    Працівник ФОП, прийнятий у квітні 2025 року, просить надати відпустку без збереження заробітної плати з червня на підставі ч. 3 ст. 12 Закону №2136. Розглядаються два сценарії: повний місяць відпустки та вихід з неї посеред місяця. Як правильно оформити таку відпустку, відобразити у звітності та розрахувати ЄСВ?
    Сьогодні 10:13122
  • Відображення в Додатку 5 другої посади сумісника на одному підприємстві
    Як у Додатку 5 до об'єднаної звітності відобразити прийняття на другу посаду за сумісництвом працівника, який уже працює на цьому ж підприємстві як зовнішній сумісник? Чи потрібно ставити позначку про внутрішнє сумісництво для другої посади?
    04.07.202587
  • Звільнення сумісника під час лікарняного за власним бажанням
    Зовнішній сумісник, перебуваючи на лікарняному, подає заяву на звільнення за власним бажанням. Як правильно оформити звільнення та чи може комісія із соціального страхування відмовити в оплаті листка непрацездатності?
    04.07.202542