• Посилання скопійовано

Індексація при підсумованому обліку робочого часу

Як провести індексацію за плати працівникам, які працюють за годинним тарифом при підсумованому обліку робочого часу (обліковий період - рік) ?

При проведенні індексації зарплати працівників керуються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ №1078.

В абз. 6 п. 4 цього Порядку зазначено: якщо особа працює неповний робочий час, суму індексації визначають з розрахунку повного робочого часу, а виплачують пропорційно відпрацьованому часу.

Таким чином, якщо в місяці працівником:

  • відпрацьовано всі робочі дні, то суму індексації (її фіксовану величину) виплачують повністю;
  • відпрацьовано частину робочих днів, то суму індексації (її фіксовану величину) визначають пропорційно відпрацьованому часу;
  • не відпрацьовано жодного робочого дня, суму індексації (фіксовану її величину) не виплачують.

Що стосується працівників, яким установлений підсумований облік робочого часу, то зазначимо таке.

Якщо необхідно забезпечити робочий процес цілодобово (у тому числі у вихідні, неробочі та святкові дні), то використовують підсумований облік робочого часу, можливість установлення якого передбачена ст. 61 КЗпП.

Особливістю такого режиму робочого часу є, зокрема, таке:

  • час роботи контролюють за обліковий період (місяць, квартал, півріччя, рік), який встановлюють в колективному договорі;
  • щоденну або щотижневу тривалість робочого часу визначають графіком змінності. Вона може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді (п. 6 Методичних рекомендацій №138).

Таким чином, кількість годин, які має бути відпрацьовано працівником у конкретному місяці, визначають графіком змінності.

Звідси висновок: для працівників з підсумованим обліком робочого часу повністю відпрацьованим місяцем для цілей проведення індексації вважається місяць, в якому відпрацьовані всі години за графіком змінності. Якщо робочі години згідно з графіком змінності працівником відпрацьовані не повністю, то суму індексації йому виплачують пропорційно відпрацьованому часу.

Зауважимо,  якщо посадовий оклад (ставка) не підвищується, а відбувається лише збільшення кількості відпрацьованих годин (у тому числі в нічний час), то при такому збільшенні зарплати базовий місяць при проведенні індексації не змінюється. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце
    Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?
    Сьогодні 10:1623
  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024211
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202460
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202442
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024628