• Посилання скопійовано

Чи можливо виплатити зарплату на картку довіреної особи?

Чи можливо перераховувати зарплату працівника (100%) на карту третьої особи, яка не є працівником підприємства? Як в такому випадку подавати звіт за ф. №1ДФ (на працівника та на третю особу)?

На нашу думку, перерахувати зарплату також можна на картку довіреної особи. У ст. 25 Закону про оплату праці зазначається: «забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою». Тобто працівник сам приймає рішення, що йому робити із його зарплатою і куди її перераховувати.

Та для цього працівник має написати заяву про своє бажання та зазначити реквізити, куди саме перераховувати кошти.

Для того, аби вирішити питання з ф. №1ДФ, пропонуємо написати заяву так, аби це не виглядало як виплата доходу на користь третьої особи, тобто заява має виглядати як і доручення. 

У заяві працівник має зазначити, що це він доручає перерахувати його кошти (зарплату) третій (довіреній) особі  (див. зразок Заяви).

Тож в ф. №1ДФ відображаємо працівника, а не третю особу, на чию картку було перераховано зарплату працівника.

 

Зразок

 

Директору ТОВ «Весняні квіти»

Петренку Петру Петровичу

Секретаря Василенко Василини Василівни

 

 

Заява 

У зв’язку з відсутністю особистої платіжної картки та рахунку в банку прошу переказувати належні мені суми заробітної плати на платіжну картку довіреної особи – Василенка Петра Володимировича.

 

Реквізити для оплати:

ПАТ «Банківська установа»

МФО 123123

ЄДРПОУ 12345678

Розрахунковий рахунок UA110222220000022222222222222

 

25.02.2020                                         Василенко

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202418
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024111
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024495