• Посилання скопійовано

Мобілізовані та строковики: чи включаються до середньооблікової кількості штатних працівників?

Чи враховуються до середньооблікової кількості працівників для звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів мобілізовані працівники та працівники, які проходять строкову військову службу за призовом?

В облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані  працівники,   які   уклали   письмово  трудовий  договір (контракт) і виконували постійну,  тимчасову  або  сезонну  роботу один  день  і більше,  а також власники підприємства,  якщо,  крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві (п. 2.1 Інструкція №286). 

Згідно з пп. 2.5.2 Інструкції №286, до облікової кількості  працівників включають також працівників, які були тимчасово відсутні у зв’язку з виконанням державних або громадських обов’язків.

Чи можна  віднести  мобілізованих працівників та працівників, які проходять строкову військову службу,  до тих, які «тимчасово відсутні у зв’язку з виконанням державних або громадських обов’язків»?

Вважаємо, що так, оскільки навіть у ст. 119 КЗпП, якою гарантовано збереження робочого місця та середнього заробітку, які проходять військову службу має назву «Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків».

На час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову (ст. 119 КЗпП).

Таким чином, вважаємо, що мобілізовані та строковики продовжують перебувати у трудових відносинах, а також тимчасово відсутні у зв’язку з виконанням державних або громадських обов’язків,  а отже,  їх слід  включати до облікової чисельності штатних працівників.

Та справедливо зазначимо, що в листі Держстату  від 04.07.2014 р. № 09.3-6/145-14, який роз’яснює  заповнення форми звіту № 1-ПВ «Звiт з працi», наведено зовсім інший висновок – там пропонується обліковувати строковиків за аналогією з працівниками, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною.  Втім, цей лист ще від 2014 року, тому радимо отримати від Держстату більш актуальні роз’яснення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202449
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202493
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024475
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429