• Посилання скопійовано

Особливості встановлення доплати за суміщення

Як встановити доплату за суміщення професій (посад)? Від якої посади встановлюється доплата: від основної посади працівника чи від суміщуваної?

Відповідно до ст. 105 КЗпП працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника. 

Розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі. Отже, якщо колективного договору немає, розмір такої доплати встановлюється за домовленістю між працівником та роботодавцем (як правило, його зазначають в наказі про призначення суміщення).

Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму ВСУ  №13, якщо умови про розміри доплат за виконання працівником поряд з основною роботою додаткової роботи за іншою професією чи посадою (суміщення професій, посад) або обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи не були визначені відповідно до ст. 105 КЗпП у колективному договорі чи погоджені інакше за відсутності останнього, розмір доплати за таку роботу, виконану за розпорядженням власника або з його відома, визначається судом з урахуванням її складності, характеру, обсягу, а також ступеня використання робочого часу та тарифної ставки працівника.

При цьому слід звернути увагу, що розмір доплати за виконання роботи суміщенням професій (посад) на підприємствах госпрозрахункової сфери законодавством не обмежуються.

Суміщення професій (посад) оформлюється наказом роботодавця. Оскільки працівник продовжує обіймати свою основну посаду, записи про суміщення до особової картки працівника та трудової книжки не вносяться. Водночас копію наказу про встановлення суміщення можна додати до особової справи працівника.

В наказі в обов’язковому порядку вказують назву професії (посади), за якою відбуватиметься суміщення, та розмір доплати. Доплата провадиться винятково за наказом, оскільки виконання роботи за суміщенням посад не відображається в табелі обліку робочого часу та встановлюється відповідно до вимог ст. 105 КЗпП на умовах, передбачених колективним договором.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

В колективному договорі та/або наказі про суміщення має бути чітко зазначено, від якої саме посади встановлюється доплата. Адже, розмір доплати за суміщення затверджено тільки працівникам бюджетної сфери (на підставі п. 3 Постанови №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» доплату за суміщення проводять в розмірі до 50% посадового окладу (тарифної ставки) за основною посадою).

Отже, на госпрозрахункових підприємствах розмір доплати за виконання роботи суміщенням професій (посад) на підприємствах госпрозрахункової сфери законодавством не обмежуються. І  питання встановлення доплати за суміщення регулюється роботодавцем самостійно - від якої саме посади відштовхуватися: чи від основної посади працівника, чи від суміщуваної.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.2025400
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20256545
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.2025220
  • Чи включати витрати на відрядження у витрати нотаріуса?
    Нотаріус використовував під час відрядження своє власне авто. Чи можна включити в витрати нотаріальної діяльності добові та витрати на пальне? Які документи мають бути для підтвердження витрат?
    08.01.202547
  • Як визначити розмір добових в гривнях для відряджень за кордон?
    Чи можна встановити наказом розмір добових для відряджень за кордон в сумі в гривнях, і не перераховувати за кожен день 80 євро за офіційним курсом? Чи можна у разі зниження курсу євро зменшити суму в гривнях знову наказом? Скільки разів на рік можна видавати такий наказ?
    08.01.202546