• Посилання скопійовано

Працівнику, який хворіє, нарахували аванс, проте не виплатили: як виправити помилку?

Працівнику, який знаходиться на лікарняному, помилково нарахували аванс за першу половину квітня, але ще його не виплатили. Як виправити таку помилку?

Відповідно до ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону №108 заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16-ти к. д., та не пізніше 7-ми днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір зарплати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Мінсоцполітики в листі від 09.12.2010 р. № 912/13/155-10 повідомляє, що розмір зарплати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Першою половиною місяця вважається 15 к. д.

Отже, заробітна плата за першу половину місяця (15 к. д.) має виплачуватися в період з 16 до 22 числа поточного місяця, а за другу – з 1 до 7 числа наступного місяця.

Особливість обліку та відображення суми фонду оплати праці полягає у тому, що нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця) (пп. 1.6.1 Інструкції №5).

Тому виплата заробітної плати за першу половину місяця (авансу) не передбачає відображення його нарахування в обліку.

Управління Держпраці в Івано-Франківській області в листі від 25.01.2018 р. повідомляє, що якщо працівник відмовляється від отримання авансу, то роботодавець зобов'язаний:

  • розрахувати йому аванс;
  • зняти суму авансу в банку;
  • оприбутковувати в касі підприємства;
  • здати неодержану працівником суму авансу в банк.

Слід зазначити, що неодержана працівником сума авансу не депонується, оскільки потім підлягає виплаті у складі заробітної плати за другу половину місяця.

Таким чином, зарплата нараховується на підставі табеля обліку робочого часу за повний календарний місяць. При цьому сума авансу виплачується як міжрозрахункова виплата та відображається в обліку за ДТ 661 та КТ 311, тобто без її нарахування в регістрах бухобліку.

Отже, помилка відсутня. Фактично виплачену суму зарплати за першу половину місяця буде враховано за підсумками квітня, коли буде нараховано лікарняні та зарплату за фактично відпрацьовані дні у квітні. Якщо працівник хворітиме весь квітень і надасть лікарняний лише у травні, то виплачена сума буде обліковуватися як дебіторська заборгованість працівника за заробітною платою, яка закриється нарахуваннями у травні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202432
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024363
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428