• Посилання скопійовано

Надання авансу в гривнях на закордонне відрядження: за яким курсом розрахувати добові?

Працівник отримав аванс на закордонне відрядження в гривнях (на картку) за курсом на дату видачі коштів. У положенні про відрядження встановлено розмір добових - 25 USD. За яким курсом розраховується сума добових?

Згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів та витрат).

У даній конкретній ситуації необхідно враховувати два важливі моменти:

  • якщо добові витрати в Положенні про відрядження встановлено саме в іноземній валюті – то при складанні авансового звіту необхідно використовувати суму у валюті за перерахунком у гривню за курсом НБУ;
  • аванс на відрядження (у розмірі добових) видавався у гривні, а не у валюті, тому Положення п. 5 П(С)БО 21 в частині виданого авансу не застосовуються.

Таким чином, сума добових при подані авансового звіту працівником перераховуються за курсом на дату затвердження такого авансового звіту, оскільки саме на цю дату у підприємства виникають  витрати на оплату добових відрядженим працівникам. При цьому, видача авансу не впливає на визначення курсу, оскільки такий аванс видавався в гривні.

Якщо виданих авансових коштів не вистачає для покриття розрахунків з працівником, їх відшкодовують після надання авансового звіту. Така заборгованість визначається у валюті, в даному випадку – в доларах США, та перераховується у гривні на дату затвердження авансового звіту.

Доки роботодавець не розрахувався з працівником за понесені ним перевитрати у відрядженні, бухгалтер матиме справу з валютною кредиторською заборгованістю перед працівником, тобто монетарною статтею, за якою визначаються курсові різниці на дату балансу та на дату погашення заборгованості (п. 8 П(С)БО 21):

  1. якщо курс НБУ зростає від дати затвердження авансового звіту до дати балансу або дати погашення заборгованості, відображаються витрати проведенням Дт 945 Кт 372;
  2. якщо він знижується — відповідно, визнається дохід кореспонденцією Дт 372 Кт 714.

Якщо ж навпаки, фактично виходить так, що працівник отримав суму коштів в гривнях більше, ніж при перерахунку за курсом подання авансового звіту – він зобов’язаний повернути відповідну різницю на рахунок підприємства або в касу.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202513
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202522
  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.2025716
  • Коригування недоплати за лікарняним після отримання коштів з ПФУ
    Якщо в заявці-розрахунку первинного лікарняного вказано меншу суму для оплати з фонду на 2,51 грн, ніж би мало бути, а кошти поступили на рахунок 10.07.2025 р., то як слід вчинити: виплатити ці кошти працівнику, а в подальшому відкоригувати, бо працівник продовжує хворіти, чи повернути кошти до Фонду, а потім створити нову заявку?
    24.07.2025201
  • Відрядження за кордон за рахунок приймаючої сторони: добові та документи
    Чи потрібно виплачувати добові співробітнику, який їде у закордонне відрядження, якщо всі витрати покриває приймаюча сторона? Чи достатньо для оформлення такого відрядження лише наказу і чи потрібні підприємству додаткові документи, якщо у запрошенні вказано повне покриття витрат?
    24.07.202552