• Посилання скопійовано

Середній заробіток менше мінімальної зарплати: чи потрібно доплачувати?

Працівника призвано на строкову військову службу у листопаді 2018 р. Звільнення працівника не проводилося і йому нараховується середній заробіток. У січні 2019 р. сума середнього заробітку є меншою за мінімальну зарплату. Чи потрібно в такому випадку донарахувати зарплату?

Розрахунок середнього заробітку мобілізованого працівника

Перш за все, варто розглянути порядок розрахунку середнього заробітку працівника, якого було призвано на строкову службу. Зокрема, середній заробіток для такої категорії працівників розраховується згідно з нормами, зазначеними у Порядку №100: виходячи із виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують місяцю мобілізації, призову або укладення контракту.

Нарахування виплат, що обчислюється із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, проводяться шляхом множення середньоденної заробітної плати на число робочих днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

Середньоденна зарплата визначається діленням зарплати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів за цей період. Перелік виплат, які не включаються до суми заробітної плати для розрахунку середньої заробітної плати, наведено у п. 4 розділу ІІІ Порядку №100.

Працівникам, які пропрацювали на підприємстві менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час. Тобто в такому випадку враховується заробітна плата, нарахована до дня мобілізації і ділиться на кількість робочих днів у цьому періоді.

Зверніть увагу, що розмір середнього заробітку розраховується виходячи з заробітної плати до моменту призову і застосовується протягом всього строку мобілізації.

При цьому, суми середнього заробітку, які виплачуються працівнику, якого призвано на строкову службу, не підлягають індексації, але підлягають коригуванню у разі збільшення окладу такого працівника, зокрема, у зв’язку зі збільшенням розміру мінімальної зарплати з 01.01.2019 р. – відповідно до п. 10 Порядку №100.

 

Доплата до мінімальної заробітної плати

Згідно з визначенням, наведеним у п. 3 Закону про оплату праці, мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.

В даному ж випадку працівником така норма відпрацьована не була, оскільки його було призвано на строкову службу. Відповідно здійснювати донарахування виплати до розміру мінімальної заробітної плати не потрібно.

 

Нарахування ЄСВ

А ось на відміну від донарахування до мінімальної заробітної плати донарахувати ЄСВ все ж таки доведеться. Зокрема, згідно з ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, у разі, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ у розмірі 22%.

Таким чином, якщо розмір середнього заробітку, нарахованого працівнику, якого призвано на строкову службу, дорівнює або перевищує розмір мінімальної заробітної плати, ЄСВ нараховується на фактично нараховану суму. Однак, якщо розмір нарахованого середнього заробітку менший розміру мінімальної заробітної плати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ (22%).

Сума донарахування до мінімального страхового внеску відображається у таблиці 6 з кодом 13 - сума різниці між розміром мінімальної зарплати та фактично нарахованою зарплатою за звітний місяць (із зарплати/доходу). Також про відображення в обліку і звітності суми нарахованого середнього заробітку у разі мобілізації або призову працівника ми писали тут>> 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025131
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202524
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025694
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538