• Посилання скопійовано

Як включати до розрахунку відпускних квартальну премію: в повному обсязі чи 1/3 частки?

Працівника прийнято на роботу за переведенням в межах корпорації 01.11.2018 року. У листопаді 2018 р. виплачено квартальну премію, але період, за який вона виплачується, у наказі не зазначено. У грудні 2018 р. працівник оформлює відпустку. Як до розрахунку відпускних включається премія: в повному обсязі чи 1/3 частки?

Зарплата в ст. 1 Закону №108 визначена як винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівнику за виконану ним роботу.

За структурою, наведеною в ст. 2 Закону №108, заробітна плата поділяється на:

  • основну заробітну плату, якою є винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки);
  • додаткову заробітну плату, якою є винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
  • інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них, зокрема, належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями.

Отже, і основна зарплата, і будь-які премії виплачуються працівнику за виконану ним роботу. Тому квартальна премія може виплачуватися лише за наслідками відпрацьованого кварталу.

У п. 3 Порядку №100 зазначено, що при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження включаються, зокрема:

  • основна заробітна плата; 
  • виробничі премії та премії за економію конкретних видів палива, електроенергії і теплової енергії; винагорода за підсумками річної роботи та вислугу років тощо. 

Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають, згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату. 

Премії, які виплачуються за квартал і більш тривалий проміжок часу, при обчисленні середньої зарплати за останні два календарні місяці, включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. 

У разі, коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю, премії, винагороди та інші заохочувальні виплати під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці враховуються пропорційно часу, відпрацьованому в розрахунковому періоді. 

Тобто, премія в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, включається до заробітку під час обчислення середньої заробітної плати за останні два календарні місяці.

Відповідно до абз. 1-2 п. 2 Порядку №100 обчислення середньої зарплати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. 

Працівнику, який пропрацював на підприємстві менше року, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку.

Отже, у ситуації, що розглядається, до розрахунку відпускних премія включається в повному обсязі.

Щодо премій, то Мінсоцполітики в листі від 04.10.2016 р. №1374/13/8416 повідомляє, що Положення про преміювання розробляється підприємствами самостійно із зазначенням умов, критеріїв преміювання (депреміювання), періодичності виплати премій (щомісячні, квартальні, за результатами півріччя), які включаються при обчисленні середньої заробітної плати, та премій, які виплачуються за виконання окремих доручень (одноразового характеру), до святкових, ювілейних дат (є одноразовими преміями і не включаються при обчисленні середньої заробітної плати).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.2025351
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20256125
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.2025116
  • Чи включати витрати на відрядження у витрати нотаріуса?
    Нотаріус використовував під час відрядження своє власне авто. Чи можна включити в витрати нотаріальної діяльності добові та витрати на пальне? Які документи мають бути для підтвердження витрат?
    08.01.202547
  • Як визначити розмір добових в гривнях для відряджень за кордон?
    Чи можна встановити наказом розмір добових для відряджень за кордон в сумі в гривнях, і не перераховувати за кожен день 80 євро за офіційним курсом? Чи можна у разі зниження курсу євро зменшити суму в гривнях знову наказом? Скільки разів на рік можна видавати такий наказ?
    08.01.202546