• Посилання скопійовано

Обчислення лікарняних особі, яка надає послуги за договором ЦПХ

Фізособа 1,5 місяці надавала послуги за договором ЦПХ (строк дії договору 3 місяці). Як розрахувати суму лікарняних по вагітності та пологам в такому випадку?

З жовтня 2017 р. особи, які виконують роботи або надають послуги за цивільно-правовими договорами, мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Однак Порядок №1266 не містить роз’яснень щодо того, як проводити розрахунок суми лікарняних особам, які працюють за договором ЦПХ. У листі від 17.12.2017 р. №571/0/86-17/218 Мінсоцполітики надавало рекомендацію, за якою обчислення середньоденного доходу для розрахунку страхових виплат особам, які працюють на умовах цивільно-правового договору, може здійснюватися відповідно до абз. 1 п. 2 та п. 3 Порядку №1266  за місцем здійснення діяльності на умовах цивільно-правового договору, під час дії якого настав страховий випадок.

За п. 2 Порядку №1266 сума страхових виплат застрахованій особі та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється шляхом множення суми денної виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачена законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті.

Роз’яснення щодо визначення страхового стажу ми наводили тут>>

А у п. 3 Порядку №1266 наводиться порядок розрахунку середньоденної заробітної плати, за яким середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ на кількість календарних днів зайнятості (відповідно до видів страхування - період перебування у трудових відносинах, а також виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими договорами.

Окрім цього, зверніть у вагу, що наведеному вище листі Мінсоцполітики зазначають, що такий розрахунок має здійснюватись після подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяці розрахункового періоду. То ж якщо підприємство ще не здійснювало нарахування суми винагороди за ЦПХ та відповідного відображення таких сум у звітності з ЄСВ розраховувати суму допомоги не можна. Тут вбачається два виходи з ситуації:

1) складання проміжного акту виконаних робіт за відпрацьований період до настання страхового випадку і відображення відповідних сум у звітності. На підставі цих даних і здійснювати розрахунок;

2) якщо акт буде складено лише після закінчення договору, то відповідно розраховувати суму допомоги необхідно тільки після того як такий дохід буде нараховано і відображено у звітності за актом.

При цьому чіткого механізму розрахунку середньоденної заробітної плати у випадку виконання робіт особою за договором ЦПХ не передбачено. То ж вважаємо, що правильним варіантом буде розділити пропорційно розраховану частину доходу, що передбачена за договором ЦПХ, на календарну кількість днів з дня укладання такого договору. Далі розрахувати суму страхових виплат шляхом множення кількості днів тривалості лікарняного листка на розраховану суму середньоденного заробітку.

Також варто звернути увагу на ч. 2 ст. 26 Закону №1105, за яким сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

На нашу думку, ця норма буде застосовуватись і при розрахунку допомоги по вагітності та пологам особі, що працює за договором ЦПХ, адже виключень щодо таких осіб у Законі №1105 не міститься. Тож варто порівняти розраховану фактичну суму допомоги із розрахунком такої допомоги, що обчислений виходячи з мінімальної заробітної плати, і застосувати ту величину допомоги, яка виявиться більшою.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202432
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024324
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427