• Посилання скопійовано

Чи можна виплатити відпускні «заднім» числом?

Працівник хворів з 02.04.2018 до 12.04.2018 рр. Опісля працівник вийшов на роботу 04.06.2018 р. Лікарняний лист працівника оформлено з 11.05 до 25.05.2018 рр. З 15.04. до 10.05.2018 рр. працівник просить розрахувати та виплатити як основну щорічну відпустку. Чи правомірно йому виплатити відпускні за квітень, травень на даний момент? Як це вплине на звітність?

До того, як працівник безпосередньо піде у відпустку, потрібно виконати ряд певних дій:

1. на початку року складається графік відпусток;

2. формується резерв відпускних;

3. працівника або попереджають про відпустку за два тижні до її початку, або ж працівник пише заяву про надання відпустки залежно від обставин в інші строки;

4. видається наказ про відпустку;

5. оплачуються дні відпустки.

Докладно алгоритм надання відпустки читайте тут>>

Звісно, у працівника можуть бути невідкладні обставини, за якими йому мають надати відпустку й без зазначення її в графіку, а лише на підставі його заяви.

Також зверніть увагу на нюанси оплати відпускних. Щорічні  (основна та додаткові) відпустки надаються працівникам зі збереженням на їх період місця роботи та зарплати (ст. 74 КЗпП).

Працівникам заробітна плата  за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку (ст. 115 КЗпП).

Зверніть увагу! У зазначеній нормі йдеться про календарні дні (лист Мінсоцполітики від 26.06.2009 р. №155/13/116-09). Якщо, наприклад, перший день відпустки – 15 число, то останнім днем виплати заробітної плати за час відпустки є 11 число, якщо перший день відпустки – понеділок (18 червня), то останнім днем виплати заробітної плати є четвер (14 червня).

Тобто, як бачимо,  про відпустку слід подбати заздалегідь, а не «заднім» числом, оскільки такого не передбачено у чинному законодавстві.

Якщо причини відсутності працівника на роботі невідомі, то частіше їх зазначають як «прогул» у табелі обліку робочого часу, або як «інші причини неявок». Зазначення про прогул в табелі ще не означає, що працівника слід звільнити, оскільки звільнення за прогул – це право роботодавця, а не обов’язок. Таким правом роботодавець може не скористатися.

Тож, вважаємо, що не можна виплатити відпускні за квітень та травень у червні, тим більше, якщо працівник не був у відпустці, а був просто відсутній з невідомих причин. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    Сьогодні 12:016
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    Сьогодні 11:0714
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024107
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024489