• Посилання скопійовано

Чи можна виплатити відпускні «заднім» числом?

Працівник хворів з 02.04.2018 до 12.04.2018 рр. Опісля працівник вийшов на роботу 04.06.2018 р. Лікарняний лист працівника оформлено з 11.05 до 25.05.2018 рр. З 15.04. до 10.05.2018 рр. працівник просить розрахувати та виплатити як основну щорічну відпустку. Чи правомірно йому виплатити відпускні за квітень, травень на даний момент? Як це вплине на звітність?

До того, як працівник безпосередньо піде у відпустку, потрібно виконати ряд певних дій:

1. на початку року складається графік відпусток;

2. формується резерв відпускних;

3. працівника або попереджають про відпустку за два тижні до її початку, або ж працівник пише заяву про надання відпустки залежно від обставин в інші строки;

4. видається наказ про відпустку;

5. оплачуються дні відпустки.

Докладно алгоритм надання відпустки читайте тут>>

Звісно, у працівника можуть бути невідкладні обставини, за якими йому мають надати відпустку й без зазначення її в графіку, а лише на підставі його заяви.

Також зверніть увагу на нюанси оплати відпускних. Щорічні  (основна та додаткові) відпустки надаються працівникам зі збереженням на їх період місця роботи та зарплати (ст. 74 КЗпП).

Працівникам заробітна плата  за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку (ст. 115 КЗпП).

Зверніть увагу! У зазначеній нормі йдеться про календарні дні (лист Мінсоцполітики від 26.06.2009 р. №155/13/116-09). Якщо, наприклад, перший день відпустки – 15 число, то останнім днем виплати заробітної плати за час відпустки є 11 число, якщо перший день відпустки – понеділок (18 червня), то останнім днем виплати заробітної плати є четвер (14 червня).

Тобто, як бачимо,  про відпустку слід подбати заздалегідь, а не «заднім» числом, оскільки такого не передбачено у чинному законодавстві.

Якщо причини відсутності працівника на роботі невідомі, то частіше їх зазначають як «прогул» у табелі обліку робочого часу, або як «інші причини неявок». Зазначення про прогул в табелі ще не означає, що працівника слід звільнити, оскільки звільнення за прогул – це право роботодавця, а не обов’язок. Таким правом роботодавець може не скористатися.

Тож, вважаємо, що не можна виплатити відпускні за квітень та травень у червні, тим більше, якщо працівник не був у відпустці, а був просто відсутній з невідомих причин. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Мобілізація працівника в останній день лікарняного
    04.06.2025 р. отримали повідомлення про мобілізацію працівника з 20.05.2025 р. У травні 2025 р. був нарахований та виплачений лікарняний, в тому числі за рахунок ПФУ. Лікарняний з 23.04.2025 р. - 20.05.2025 р. Які дії підприємства: звільнити працівника з наступного дня після лікарняного (з 21.05.2025 р.) чи є інший варіант?
    Сьогодні 10:103
  • Заброньований працівник місяць на лікарняному: як оформити бонус, щоб не втратити статус?
    Заброньований працівник перебував повний місяць на лікарняному (сума лікарняного становить 11 428,85 грн). Оскільки працівник обіймає посаду менеджера з продажу, йому було нараховано бонус у розмірі 39 433,32 грн за досягнуті результати. Як правильно оформити ці додаткові нарахування — як премію чи як матеріальну допомогу, щоб не створити ризиків для втрати статусу критично важливого працівника та зберегти чинність бронювання?
    Сьогодні 09:0426
  • Скасування повідомлення про прийняття на роботу, якщо працівник не приступив до роботи
    Як діяти роботодавцю, якщо було подано повідомлення про прийняття на роботу, але працівник, не розпочавши роботу, відмовився від працевлаштування? Чи можна скасувати таке повідомлення? Чи необхідно оформлювати прийняття та подальше звільнення працівника?
    Сьогодні 08:4522
  • Оформлення тімбілдингу як відрядження: умови та ризики
    Чи можна оформити як службове відрядження поїздку працівників до іншого міста для участі у тімбілдингу, програма якого включає відвідання іншого підприємства для обміну досвідом, а також тренінги з емоційного інтелекту та фінансової грамотності?
    Сьогодні 08:0119
  • Строк подання заяви-розрахунку на виплату лікарняних
    Яким законодавчим актом встановлено 5-денний термін для подання заяви-розрахунку на виплату лікарняних до Пенсійного фонду України?
    08.07.202562