• Посилання скопійовано

Погодження умов оплати праці з трудовим колективом: як документально оформити?

Як правильно погодити умови оплати праці з трудовим колективом? Які потрібно скласти документи?

Питання організації оплати праці працівників, урегульоване ст. 15 Закону "Про оплату праці", згідно з якою підприємства самостійно встановлюють у колективних договорах форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат із дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.

Отже, основним локальним документом, що регулює виробничі, трудові, соціально-економічні відносини на підприємстві, є колективний договір.

Згідно зі ст. 2 Закону "Про колективні договори і угоди" колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.

Про те, як ведуться переговори щодо укладання колективного договору, ви можете прочитати у роз’ясненні від Мінсоцполітики тут. 

Типової форми колективного договору не існує (тож, його зміст залежить від бажання сторін договору). Але такий договір підлягає державній реєстрації у Порядку, затвердженому постановою КМУ від 13.02.2013 р. №115.

Втім, наявність колективного договору на підприємстві зараз не є обов’язковою. Про це ми писали тутПорушенням вважається лише: 

1) ухилення від участі в переговорах щодо укладення чи зміни колдоговору;

2) навмисне порушення строків врегулювання розбіжностей під час переговорів.

Якщо жодна із сторін трудових відносин (роботодавець та трудовий колектив) не бажають укладати колективний договір, можна цього не робити. Але, в такому разі, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити питання оплати праці з уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (профспілковою організацією). 

Наслідком такого узгодження може бути складання локальних нормативних актів, таких як  Положення про оплату праці, Положення про преміювання, Положення про річні винагороди тощо. Докладно про це ми писали тут>>

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455