• Посилання скопійовано

При обчисленні середнього заробітку можна враховувати місяць прийняття на роботу з першого числа

Працівника прийнято з 01.06.2012 р., звільняється у жовтні 2012 року. Чи включається червень 2012 р. до розрахунку компенсації за невикористану відпустку?

Подібне запитання на практиці виникає досить часто. Але конкретної відповіді на нього чинне законодавство не містить.

Згідно зі ст. 83 КЗпП, ст. 24 Закону про відпустки, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.

Порядок обчислення компенсації за невикористані відпустки при звільненні врегульовано Порядком №100. Згідно з п. 2 цього Порядку, середня зарплата для виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюється виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати такої компенсації. А для працівників, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше року, норма цього пункту передбачає обчислення середньої зарплати виходячи з виплат за фактичний час роботи, «тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому … виплачується компенсація за невикористану відпустку».

Як бачимо, ключовим для таких випадків є момент початку періоду, за який обчислюється середня зарплата, якщо працівник прийнятий з 1 числа (у нашому випадку 1 червня): чи враховується цей місяць (червень) та нарахована у цьому місяці зарплата при розрахунку відпусткових?


Порядок №100, визначаючи цей момент, оперує поняттям «місяць після оформлення на роботу», тобто, по суті, у Порядку використовується некоректний термін — «оформлення на роботу» (відповідно до ст. 24 КЗпП, укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням). Тобто, буквально розуміючи норми Порядку, при обчисленні середнього заробітку слід брати місяць, наступний після видання наказу про прийняття на роботу. Проте на практиці наказ про оформлення на роботу може бути виданий як у місяці до початку трудових відносин (наприклад, працівник приймається на роботу з 1 червня відповідно до наказу, що видається у травні), так і в місяці початку трудових відносин (наприклад, працівник приймається на роботу з 1 червня відповідно до наказу, що видається 1 червня)-1. Отже, якщо розуміти Порядок №100 буквально, дата оформлення наказу впливає на порядок обчислення відпусткових.

1 -До того ж на практиці трапляються випадки, коли наказ про прийняття на роботу складається у наступних місяцях після допущення працівника до роботи.

Проте знову ж таки на практиці при обчисленні відпусткових враховують не дату видання наказу, а дату початку роботи за трудовим договором (у нашому випадку 1 червня). При цьому можливі два варіанти обчислення відпусткових.

Варіант 1: коли червень і виплати, нараховані у червні, враховуються при обчисленні відпусткових (прихильники такого варіанта виходять з розуміння, що у Порядку йдеться про необхідність врахування всіх повних відпрацьованих місяців). Обчислення середнього заробітку за цим варіантом здійснюється виходячи з нарахованої зарплати з червня до вересня.

Варіант 2: коли червень і виплати, нараховані у червні, не враховуються при їх обчисленні, а враховуються виплати розпочинаючи з 1 липня (прихильники цього варіанта вважають, що згідно з Порядком місяць початку роботи не враховується у будь-якому разі). Обчислення середнього заробітку за цим варіантом здійснюється виходячи з нарахованої зарплати з липня до вересня.

Виходячи з норм Порядку №100, більш правильним, на нашу думку, є другий варіант. Проте, обираючи один із варіантів, слід виходити з того, щоб не допустити порушення прав працівника. Усе залежить від встановленої на підприємстві системи оплати праці.

Як зазначалося у листі Мінсоцполітики від 09.12.2011 р. №1105/13/81-11, згідно з Порядком №100 лише премії включаються до заробітної плати того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю, решта виплат мають враховуватись у ті місяці, за які їх здійснено. Тому, на нашу думку, при обчисленні середнього заробітку можна враховувати місяць прийняття на роботу (червень), у разі якщо на підприємстві щомісячні премії не виплачуються, або якщо премія за червень нараховується у червні.

Якщо ж структурою заробітної плати на підприємстві передбачено щомісячну премію як складову фонду додаткової зарплати (наприклад, премія за червень нараховується у липні), то при врахуванні червня у розрахунку середньомісячного заробітку, середня зарплата може виявитися істотно нижчою (адже у червні працівник премії ще не отримує), а таким чином будуть порушені трудові права працівника, що може викликати його обґрунтовані скарги.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1061
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 271
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 009
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202453