• Посилання скопійовано

Розраховуємо коефіцієнт коригування середнього заробітку при розрахунку відпускних за травень та вересень 2017 року

Як розраховувати коефіцієнт коригування середнього заробітку при розрахунку суми відпускних за травень та вересень 2017 року? Чи можна самостійно встановлювати коефіцієнт? Як відобразити у звітності донарахування суми відпускних за минулі періоди?

 

Згідно  з п. 10 Порядку №100 у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при  обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення. При цьому, як випливає з листа Мінсоцполітики від 20.04.2017 р. №1227/0/101-17/282 зменшення окладу працівника не впливає на розрахунок коефіцієнту підвищення. 

Коефіцієнт розраховується шляхом діленням окладу після підвищення на старий оклад. При цьому, якщо в розрахунковому періоду відбувалось декілька підвищень окладу – коефіцієнти за відповідні періоди перемножуються. 

Коригування не застосовується якщо зміна тарифної ставки відбувається в зв’язку з переведенням працівника на вище оплачувану посаду, або в зв’язку з присвоєнням йому вищого розряду.

Крім цього, у листі від 04.04.2006 р. №260/13/84-06 Мінсоцполітики наголошує: у випадку підвищення посадових окладів працівників на підприємстві, в установі, організації, що не відповідає актам законодавства або рішенням, передбаченим у колективних договорах (угодах), коригування середньої заробітної плати як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, не провадиться. Тому, якщо на підприємстві немає колективного договору, або в ньому не передбачено обов’язкове зростання окладів за певних умов та/або якщо підвищення окладів працівників не пов’язано із вимогою законодавства (наприклад, збільшенням мінімального розміру посадового окладу), а здійснюється за самостійним рішенням підприємства, коригувати середній заробіток не потрібно. 

Але на добровільних засадах таке підприємство може коригувати середній заробіток. 

Як зазначають Мінсоцполітики у листі від 27.10.2016 р. №1491/13/8416 на госпрозрахункових підприємствах і в організаціях коригування заробітної плати та інших виплат провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей. Порядком передбачена можливість зменшення коефіцієнта коригування. Наказ про зменшення коефіцієнта коригування для всіх працівників підприємства погоджується з профспілковим комітетом або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Однак, повне не проведення такого коригування, на їх думку, є порушенням законодавства про працю.

Отже, підприємство може самостійно встановити розмір такого коефіцієнту у розмірі, однак таке рішення повинно бути обґрунтовано з точки зору фінансових можливостей такого підприємства.

Згідно з пп. 1.6.2 Інструкції №5  зі статистики заробітної плати, якщо заробітна плата нараховується за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вона відображається у фонді оплати того місяця, в якому була нарахована.

Отже, суму донарахованої  заробітної плати слід включити до фонду оплати праці за місяць, в якому здійснюється виправлення. Бухгалтерські записи щодо донарахування сум заробітної плати, ПДФО, ЄСВ і ВЗ здійснюються тими ж проводками, що і з нарахування зарплати, податків і зборів за звітний період.

Коригувати звітність (звіт із ЄСВ  і розрахунок за ф. №1ДФ) не потрібно: донараховані суми будуть відображені у звітах за поточний період. Варто пам’ятати про деякі нюанси заповнення, пов’язані з тим, що працівник уже звільнився. Зокрема, в таблиці 6 додатка Д4 графу 15 «Кількість календарних днів перебування в трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця» заповнювати не потрібно,  в графі 22 «Ознака наявності трудової книжки (1 — так, 0 — ні), слід проставити «0», а в графі 10 «Код типу нарахувань» - «1» Крім того донараховані суми зарплати, ПДФО та ВЗ потрібно буде відобразити в розрахунку за ф. №1ДФ за поточний  квартал  з ознакою доходу «101».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105