• Посилання скопійовано

Виконуємо вимогу щодо нарахування зарплати не нижче мінімальної у місяці надання щорічної відпустки

У червні 2017 року працівник йде у щорічну відпустку (24 календарні дні). Протягом 12 місяців зарплата працівникові підвищувалась. Нарахована зарплата за 4 робочі дні в червні - 640 грн, сума відпускних - 1918, 56 грн, разом - 2558,56 грн. Чи треба в цьому випадку здійснювати доплату до розміру мінімальної зарплати?

Коригування зарплати при розрахунку відпускних

Згідно з п. 10 Порядку №100, у випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві,  в  установі,  організації  відповідно  до  актів законодавства,  а також за рішеннями,  передбаченими в колективних договорах (угодах),  як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого  за  працівником  зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при  обчисленні  середньої заробітної  плати, за проміжок часу до підвищення   коригуються   на   коефіцієнт   їх   підвищення.  

На госпрозрахункових   підприємствах  і  в  організаціях  коригування заробітної  плати  та  інших  виплат  провадиться з урахуванням їх фінансових можливостей.

Детальніше випадки, коли слід застосовувати такий коефіцієнт, а коли ні, ми розглядали тут>>>

 

Донарахування зарплати до мінімального розміру

Зверніть увагу на те, що виплати, які розраховуються виходячи з середньої зарплати, доплати до розміру мінімальної зарплати не вимагають.

Ми про це писали тут>>>

Отже, для забезпечення мінімального розміру зарплати у вашому випадку використовується лише зарплата, нарахована за фактично відпрацьований працівником час (640 грн. з 25 по 30 червня). 

Визначення, що таке мінімальна заробітна плата зазначено у ст. 95 КЗпП, це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну норму праці. При невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці (ст. 3-1 Закону про оплату праці).

У вашому випадку для червня розрахунок мінімального розміру заробітної плати буде виглядати наступним чином:

Мін.ЗП = 3200 (мінімальна заробітна плата) / 20 (кількість робочих днів у червні) * 4 (кількість відпрацьованих днів у червні) = 640 грн. 

Як бачимо, такий мінімальний розмір зарплати дорівнює нарахованій працівнику за ці дні зарплати за окладом. Це й не дивно, адже оклад такого працівника у червні дорівнював місячному розміру мінімальної зарплати (3200 грн.).

Таким чином, згідно з наведеними даними, працівнику за червень не треба здійснювати доплату, оскільки так як його нарахована заробітна плата не менше розміру мінімальної заробітної плати. 

 

Мінімальний розмір ЄСВ

Однак, варто зважати на те, що такі правила не стосується визначення бази з якої здійснюється нарахування ЄСВ. Статтею 7 розділу ІІІ Закону №2464, встановлено, що сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. При цьому мінімальний страховий внесок визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць. 

Виключення для цього правила ми зазначали тут>>> 

Це може бути випадок, якщо працівник працює не за основним місцем роботи, є інвалідом тощо. Якщо ваш працівник під ці виключення не потрапляє, то ЄСВ в даній ситуації необхідно буде сплатити саме з розміру мінімальної заробітної плати (3200 грн), а не з фактично нарахованого розміру доходу за червень (2558,56 грн.). 

Також  слід зазначити, що ЄСВ нараховується окремо за кожний місяць. Тому, наприклад, якщо відпускні нараховуються працівнику у червні за червень-липень, то нарахування ЄСВ здійснюється окремо за червень і за липень. 

Так, у таблиці 6 Звіту про ЄСВ, відображаючи суми відпускних, показують:

  • у графах 17 і 18 — суму відпускних, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці, зазначаючи в реквізиті 10 тип коду нарахувань — «10», а в реквізиті 11 — місяць, за який вони нараховані;
  • відпускні, що припадають на дні відпустки наступних місяців, відображають в окремих рядках — з кодом типу нарахувань «10» і зазначенням відповідного місяця. 

В такому випадку до бази нарахування ЄСВ за червень включають зарплату за цей місяць і  суму відпускних, нараховану за червень. Якщо загальний нарахований дохід за червень менший за розмір мінімальної зарплати, окремим рядком відображається донарахування до мінімального розміру ЄСВ (в реквізиті 10 зазначається код типу нарахувань «13»).

Що стосується відпускних за липень, нарахованих у червні, то чи здійснювати донарахування ЄСВ до мінімального розміру за ними в червні, вирішувати вам. Хоча Закон №2464 і не містить виключень, податківці роз’яснювали, що в такому випадку можна здійснити нарахування ЄСВ липневу частину відпускних у червні, виходячи з фактично нарахованого доходу, а донарахування за потреби зробити вже в липні, якщо загальний розмір липневого доходу (із урахуванням таких відпускних) буде меншим за мінімальний розмір зарплати. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20244211
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 4924
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202435
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023174
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 078