• Посилання скопійовано

Індексація зарплати працівникам неприбуткової організації

Чи обов'язково проводити індексацію зарплати працівникам неприбуткової організації?

Оскільки на працівників благодійних організацій поширюється законодавство про працю, загальнообов'язкове державне соціальне страхування та соціальне забезпечення, то нарахування індексації їх зарплати має проводитися за загальними правилами. Це встановлено ч. 2 ст. 11 Закону про благодійництво. При цьому індексація є складовою частиною фонду оплати праці, тому є одним із видів витрат неприбуткової організації. Тож якщо неприбуткова організація не передбачить у кошторисі витрат підвищення зарплати працівників з метою ненарахування індексації, їй доведеться включити у кошторис планову суму індексації.

Порядок індексації доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078. Саме ним слід користуватися для обрахунку індексації зарплати працівників.

Згідно із п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1, або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Отже, для того, щоб в певному місяці не проводити нарахування індексації, в такому місяці слід так підняти тарифні ставки (оклади), щоб сума підвищення дорівнювала або перевищувала суму індексації, яка мала б бути нарахована працівникам в цьому місяці. Таким чином, в цьому місяці економії на зарплаті немає — працівникові нараховується або підвищена зарплата, або проіндексована зарплата.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Отже, незважаючи на те, що з п. 5 Порядку №1078 зник термін «фіксована сума індексації», на практиці це явище зберігається. І якщо підвищити оклад (тарифну ставку) на суму меншу, ніж індексація, яка мала б нараховуватися працівнику в місяці підвищення, то різниця між сумою такої індексації та сумою підвищення продовжуватиме нараховуватися працівникові далі, до наступного зростання його окладу (тарифної ставки) та нового порівняння суми зростання із сумою місячної індексації. І це не враховуючи індексацію, яка нараховуватиметься працівникові у загальному порядку, вже на суму збільшеного окладу (тарифної ставки)!

Що робити, щоб не нараховувати індексацію, розглянуто у консультації.

Непроведення індексації є порушенням, до чого це призведе, розглянуто у консультації.

Індексацію новоприйнятих працівників детально розглянуто у аналітиці.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455