Оскільки суму індексації було розраховано неправильно, це призвело до того, що працівнику було виплачено зарплату в більшому розмірі. Зарплатні помилки можна умовно поділити на два типи: лічильні та не лічильні. Пункт 1 абз. 2 ст. 127 КЗпП надає роботодавцю можливість утримувати із зарплати працівників суми, надміру виплачені йому внаслідок лічильних помилок.
Зауважимо, що, на думку ВСУ, до лічильних помилок відносяться неправильні обчислення, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися лічильними помилки ті, які не пов'язані з обчисленнями в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, у тому числі колективного договору (п. 24 Постанови ВСУ від 24.12.1999 р. №13).
Якщо бухгалтер неправильно обчислив суму індексації, оскільки допустив помилку перемножуючи індекси споживчих цін або невірно визначив базовий місяць, то така помилка відноситься до лічильної. В цьому випадку підприємство мало б право видати наказ (про утримання із зарплати працівників надміру нарахованої йому суми не пізніше ніж за один місяць з дня виплати неправильно обчисленої суми).
Якщо завищення суми індексації пов’язане нарахуванням індексації працівнику, який не мав права на індексацію свого доходу (наприклад, проіндексована не зарплата, а лікарняні чи відпускні виплати або ж проіндексована зарплата зовнішнього сумісника без подання працівником довідки про індексацію зарплати за основним місцем роботи), то це вже не лічильна помилка. При такому розвитку подій утримати надміру виплачену суму із зарплати працівника можна тільки на підставі заяви працівника. Так само слід діяти, якщо помилка є лічильною, але місячний строк для повернення пропущено.
Про те, як відображається виправлення такої помилки у Звіті з ЄСВ та формі №1ДФ, дивіться тут.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись