• Посилання скопійовано

Нараховано індексацію в більшому розмірі ніж треба: наслідки

Бухгалтер нараховував протягом декількох місяців індексацію в більшому розмірі, ніж треба? Чи потрібно виправляти помилку?

Оскільки суму індексації було розраховано неправильно, це призвело до того, що працівнику було виплачено зарплату в більшому розмірі. Зарплатні помилки можна умовно поділити на два типи: лічильні та не лічильні. Пункт 1 абз. 2 ст. 127 КЗпП надає роботодавцю можливість утримувати із зарплати працівників суми, надміру виплачені йому внаслідок лічильних помилок.

Зауважимо, що, на думку ВСУ, до лічильних помилок відносяться неправильні обчислення, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися лічильними помилки ті, які не пов'язані з обчисленнями в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, у тому числі колективного договору (п. 24 Постанови ВСУ від 24.12.1999 р. №13). 

Якщо бухгалтер неправильно обчислив суму індексації, оскільки допустив помилку перемножуючи індекси споживчих цін або невірно визначив базовий місяць, то така помилка відноситься до лічильної. В цьому випадку підприємство мало б право видати наказ (про утримання із зарплати працівників надміру нарахованої йому суми не пізніше ніж за один місяць з дня виплати неправильно обчисленої суми). 

Якщо завищення суми індексації пов’язане нарахуванням індексації працівнику, який не мав права на індексацію свого доходу (наприклад, проіндексована не зарплата, а лікарняні чи відпускні виплати або ж проіндексована зарплата зовнішнього сумісника без подання працівником довідки про індексацію зарплати за основним місцем роботи), то це вже не лічильна помилка. При такому розвитку подій утримати надміру виплачену суму із зарплати працівника можна тільки на підставі заяви працівника. Так само слід діяти, якщо помилка є лічильною, але місячний строк для повернення пропущено. 

Про те, як відображається виправлення такої помилки у Звіті з ЄСВ та формі №1ДФ, дивіться тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1541
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455