• Посилання скопійовано

Нараховано індексацію в більшому розмірі ніж треба: наслідки

Бухгалтер нараховував протягом декількох місяців індексацію в більшому розмірі, ніж треба? Чи потрібно виправляти помилку?

Оскільки суму індексації було розраховано неправильно, це призвело до того, що працівнику було виплачено зарплату в більшому розмірі. Зарплатні помилки можна умовно поділити на два типи: лічильні та не лічильні. Пункт 1 абз. 2 ст. 127 КЗпП надає роботодавцю можливість утримувати із зарплати працівників суми, надміру виплачені йому внаслідок лічильних помилок.

Зауважимо, що, на думку ВСУ, до лічильних помилок відносяться неправильні обчислення, дворазове нарахування зарплати за один і той самий період тощо. Не можуть вважатися лічильними помилки ті, які не пов'язані з обчисленнями в застосуванні закону та інших нормативно-правових актів, у тому числі колективного договору (п. 24 Постанови ВСУ від 24.12.1999 р. №13). 

Якщо бухгалтер неправильно обчислив суму індексації, оскільки допустив помилку перемножуючи індекси споживчих цін або невірно визначив базовий місяць, то така помилка відноситься до лічильної. В цьому випадку підприємство мало б право видати наказ (про утримання із зарплати працівників надміру нарахованої йому суми не пізніше ніж за один місяць з дня виплати неправильно обчисленої суми). 

Якщо завищення суми індексації пов’язане нарахуванням індексації працівнику, який не мав права на індексацію свого доходу (наприклад, проіндексована не зарплата, а лікарняні чи відпускні виплати або ж проіндексована зарплата зовнішнього сумісника без подання працівником довідки про індексацію зарплати за основним місцем роботи), то це вже не лічильна помилка. При такому розвитку подій утримати надміру виплачену суму із зарплати працівника можна тільки на підставі заяви працівника. Так само слід діяти, якщо помилка є лічильною, але місячний строк для повернення пропущено. 

Про те, як відображається виправлення такої помилки у Звіті з ЄСВ та формі №1ДФ, дивіться тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245631
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6384
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202444
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023208
  • Компенсація при звільненні та вихідна допомога працівнику за погодинною оплатою праці
    Як визначити розмір вихідної допомоги при звільненні за скороченням та компенсацію невикористаної відпустки працівнику, який звільняється в грудні 2023 року, працює за погодинною ставкою – 40,25 грн, що менше мінімальної 40,46 грн? Нарахувань в 2023 році не було. Має 28 днів невикористаної відпустки
    04.12.20231 107