• Посилання скопійовано

Нюанси індексації заробітної плати новоприйнятих працівників

Працівник прийнятий на роботу 04.01.2016р. Посадовий оклад – 1500 грн, щомісячна доплата – 2000 грн. З 1 липня посадовий оклад працівника підвищили до 2100 грн, а розмір доплати зменшили до 1000 грн. Чи потрібно проводити індексацію зарплати у липні 2016 р.?

З 01.12.2015 року суттєвих зазнав змін Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078 (далі – Порядок №1078).

Щодо новоприйнятого працівника наразі діють норми п. 10-2 Порядку №1078. За ними для працівників:

- яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації,

- яких переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи,

- для новоприйнятих працівників,

- для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки,

обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Таким чином, з 1 грудня 2015 року базовий місяць (тобто місяць, після якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації) для проведення індексації заробітної плати для новоприйнятих працівників залежатиме від підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою, яку обіймає працівник. Підвищення інших складових заробітної плати (надбавки, доплати тощо) вже не впливають на встановлення базового місяця.

Підсумуємо: якщо новоприйнятого працівника прийняли на вже діючу (створену) посаду на підприємстві, то місяцем підвищення окладу (або так званим базовим місяцем) для такого працівника є місяць останнього підвищення штатного окладу за такою посадою.

Якщо ж новоприйнятого працівника приймають на нову, тільки що введену до штатного розпису, посаду, то тоді базовим місяцем буде місяць введення такої посади.

Таким чином, якщо працівника прийнято 04.01.2016 року на вже діючу посаду, то базовий місяць буде місяць останнього підвищення окладу на такій посаді. На жаль, із питання не відомо чи така посада вже існувала на момент прийняття працівника. А тому розрахувати суму індексації не вийде.

Якщо ж, навпаки, працівника прийнято на нову посаду, тоді базом місяцем буде січень 2016 року, а відтак сума індексації за червень становить 59,45 грн, за липень - 59,45 грн.

Оскільки наступне підвищення окладу відбулося у липні, то обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладу (п. 5 Порядку №1078). 

Але сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (тобто такої суми індексації, яка мала б нараховуватися працівнику, якщо б його оклад не змінювався).

Якщо розмір підвищення окладу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення окладу.

Зверніть увагу: у разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. Тобто, під зростанням окладу розуміється не зміна власне окладу, а різниця між усіма постійними складовими зарплати працівника. Тому, оскільки за умовами прикладу оклад працівника збільшився на 600 грн, але розмір постійної доплати зменшився на 1000 грн, то,фактично грошовий дохід працівника зменшився. 

І, хоч така зміна окладу і призведе до зміни базового місяця, зменшувати суму індексації, на яку він має право за попереднім базовим місяцем немає підстав. Тож, сума індексації, яка б мала бути нарахована працівнику виходячи із попереднього базового місяця, зберігатиметься, має нараховуватися йому кожного місяця, незалежно від суми індексації, яка нараховуватиметься або ні виходячи з нового базового місяця. Така сума індексації зберігатиметься до наступного підвищення окладу (тарифної ставки), коли загальну суму індексації доведеться знову порівняти із сумою такого підвищення. Раніше таке явище мало назву «фіксована сума індексації».    

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105