• Посилання скопійовано

Середня зарплата: метод розрахунку

Працівника демобілізовано у березні 2015 року (10-го березня). До цього цілий рік він був у зоні АТО. Одразу після поверення пішов у відпустку - з 11-го по 20-те березня. А з 21-го березня звхворів. Як правильно нарахувати відпускні?

Запитання: Працівника демобілізовано у березні 2015 року (10-го березня). До цього цілий рік він був у зоні АТО. Одразу після поверення пішов у відпустку - з 11-го по 20-те березня. А з 21-го березня звхворів. Як правильно нарахувати відпускні та, головне, як йому розрахувати лікарняний, якщо у нього немає жодного відпрацьованого робочого дня за весь минулий до цього рік? І як нарахувати лікарняний, як би було б відпрацьованих всього кілька днів у березні? 

Відповідь: Згідно з п. 2 Порядку №100 розрахунку середньої зарплати, якщо працівник у розрахунковому періоді не  відпрацював жодного робочого дня, середня заробітна плата  обчислюється відповідно до останнього абзацу пункту 4 Порядку №100, згідно з яким   в інших  випадках,  коли нарахування проводяться виходячи із  середньої  заробітної плати, працівник не мав заробітку, не з вини працівника,  розрахунки проводяться виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.

Отже, щоб розрахувати середню зарплату за день, необхідно місячний оклад помножити на 12 місяців та розділити на 355 днів.


Що стосується нарахування лікарняних. Згідно з п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за  загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням №1266, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку   застрахована   особа   не   мала   заробітку  (грошового забезпечення)  з  поважних  причин,  що зазначені у пункті 4 цього Порядку,  або  якщо страховий випадок настав у перший день роботи, середня  заробітна  плата  (грошове  забезпечення)  для розрахунку страхових   виплат   та   оплати   перших  п'яти  днів  тимчасової непрацездатності   за   рахунок  коштів  роботодавця  визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового  окладу), встановленої  працівникові  на момент настання страхового випадку. Тобто, необхідно розділити місячний оклад на кількість робочих днів  в місяці, в якому наступив страховий випадок. Якщо відпрацьовано кілька днів протягом місяця, середня  заробітна  плата   обчислюється за фактично  відпрацьований  час перед настанням страхового випадку (п.6 Порядку №1266)  Проте з 1 січня 2015 року  було внесено зміни Законом №77 від 28.12.2014 р. Зокрема, частиною 4 ст. 19 Закону №1105 визначено те, що застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення таких розмірах:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;

2) допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Вищезазначена норма застосовується, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно у дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний страховий стаж.

У свою чергу, страховий стаж для реалізації цієї норм визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Такий розрахунок повинен робити страхувальник на підставі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, наданих застрахованою особою у вигляді довідки Пенсійного фонду України.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1771
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 278
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 012
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455