• Посилання скопійовано

Оплата лікарняного листка у разі звільнення - тільки після поступлення коштів від Фонду

Працівник звільняється, але напередодні звільнення приніс лікарняний листок на 14 календарних днів і вимагає його оплатити. Чи може працедавець — платник ЄП оплатити такий лікарняний листок самостійно, не чекаючи на надходження фінансування від ФСС з ТВП або зовсім не звертаючись за фінансуванням?

Загальні правила виплати лікарняних добре відомі більшості працедавців. Лікарняний листок, оформлений відповідно до вимог Iнструкції №532(1), є підставою для оплати перших 5-ти календарних днів тимчасової непрацездатності працедавцем, а починаючи з 6-го календарного дня працівникові виплачується допомога з тимчасової непрацездатності за рахунок ФСС з ТВП (ст. 35 Закону №2240(2)). Оплата лікарняного листка здійснюється за робочі дні, що припадають на період тимчасової непрацездатності, й оплачуються такі дні виходячи зі середньоденної зарплати, розрахованої відповідно до Порядку №1266(3). Витрати на виплату лікарняного списуються на ті самі рахунки і види податкових витрат, на які списуються витрати з оплати праці працівника, якому лікарняні виплачуються. Оподатковується сума лікарняних ПДФО за ставкою 15% — 17% і ЄСВ (33,2% — за рахунок працедавця, 2% — за рахунок працівника, для працедавців інвалідів встановлено спеціальні знижені ставки ЄСВ).

--------------(1)----------------

Iнструкція про порядок заповнення лікарняного листка, затверджена наказом МОЗ України, Мінпраці України, ФСС з ТВП і ФНВ України від 03.11.2004 р. №532/274/136-ос/1406.

-------------(2)------------------

Закон України від 18.01.2001 р. №2240-III «Про обов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими похованням».

-------------(3)--------------------

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 р. №1266.

-------------------------------------

Але потрібно виконувати і вимоги Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів ФСС з ТВП, затвердженого постановою правління Фонду від 22.12.2010 р. №26 (далі — Порядок №26). Цією ж постановою затверджено форму заяви-розрахунку, що подається страхувальником до робочого органу ФСС з ТВП для здійснення фінансування матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду. У заяві-розрахунку слід зазначати повну нараховану суму допомоги з урахуванням обов'язкових утримань (ПДФО, ЄСВ, які утримуються з суми допомоги з ТВП).

Після надходження суми коштів, зазначеної у заяві-розрахунку на окремий рахунок, працедавець-страхувальник зобов'язаний виплатити допомогу у строки, визначені ст. 52 Закону №2240 (не пізніше найближчого встановленого на підприємстві строку виплати зарплати). Частина страхових коштів, отриманих на окремий рахунок, спрямовується на сплату ПДФО та ЄСВ.

Правила розрахунків у разі звільнення

Згідно зі статтею 116 КЗпП, у разі звільнення працівника виплата всіх сум, що підлягають виплаті працедавцем, здійснюється у день звільнення. Але у ситуації, що розглядається у запитанні, працедавець опиняється між двох вогнів:

— він не має права виплатити всю суму лікарняних за рахунок власних коштів;

— він не має права затримувати розрахунок із працівником у день звільнення.

У листі від 01.04.2011 р. №03-28-738 ФСС з ТВП висловив свій погляд на цю проблему. Фонд вважає, що ст. 116 КЗпП потрібно застосовувати лише у частині сум, які належать працівникові, що звільняється, від підприємства (тобто які підприємство може виплатити із власних коштів або вже отриманого на момент звільнення цільового фінансування від Фонду). Оскільки суму допомоги з ТВП працедавець має ще тільки отримати від Фонду, а на день звільнення вона ще не надходила, то й виплата матеріального забезпечення застрахованим особам має здійснюватися після надходження коштів від Фонду.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1371
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 275
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455