• Посилання скопійовано

Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства

Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?

Заробітна плата є істотною умовою трудового договору, умовою, що входить до змісту цього договору. Зі ст. 21 КЗпП випливає, що працівник за виконання передбаченої угодою з роботодавцем роботи має одержувати передбачену цією самою угодою заробітну плату.

Законодавство встановлює низку гарантій захисту прав працівників на належну оплату праці. Так, згідно з ч. 4 ст. 97 КЗпП та ст. 22 Закону про працю, власник підприємства або уповноважений ним орган чи фізособа — роботодавець не мають права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Водночас, у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці (до яких законодавець відносить, зокрема, системи та розміри оплати праці) при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою (ч. 3 ст. 32 КЗпП). І про зміну таких істотних умов у  бік погіршення або про запровадження нових працівник має бути повідомлений не пізніше, ніж за 2 місяці до їх зміни або запровадження (ст. 103 КЗпП).

Проте під час дії воєнного стану ч. 3 ст. 32 та ст. 103 КЗпП щодо строків завчасного повідомлення не застосовуються. Достатньо про зменшення окладу повідомити працівників до моменту запровадження таких змін.

Але у працівника залишається право відмовитися працювати за новими умовами оплати праці та звільнитися. І якщо роботодавець дізнається про це напередодні змін, то змушений буде шукати заміну такому працівникові в дуже короткий термін.

Зменшення розміру зарплати працівникам впроваджується внесенням змін до:

  • колдоговору;
  • Положення про оплату праці (якщо колдоговору немає) або іншого локального документу;
  • штатного розпису.

У п. 10 Пленуму ВСУ №9 суд роз’яснив, що припинення трудового договору за п. 6 ст. 36 КЗпП при відмові працівника від продовження роботи зі зміненими істотними умовами праці може бути визнане обґрунтованим, якщо зміна істотних умов праці при провадженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою спричинена змінами в організації виробництва і праці (раціоналізацією робочих місць, запровадженням нових форм організації праці, у тому числі переходом на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадженням передових методів, технологій тощо).

Отже, під змінами в організації виробництва і праці суд розуміє низку заходів. Крім того, у п. 19 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.1992 р. №9 суд відніс до змін в організації виробництва і праці такі перелічені в п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП обставини, як ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Таким чином, зменшення зарплати не може бути обумовлене простим небажанням чи неможливістю виплачувати відповідну зарплату, передбачену трудовим договором. Потрібно обґрунтувати зміни істотних умов праці саме змінами в організації виробництва і праці, і довести, що зміна зарплати працівників обумовлена принаймні одним із чинників, наведених у вищезгаданій постанові Пленуму ВСУ №9.

Обґрунтуванню змін істотних умов праці саме змінами в організації виробництва і праці та має бути доведено, що зміна зарплати працівників обумовлена принаймні одним із факторів, наведених у вищевказаній Постанові Пленуму №9.

Отже, у разі, якщо на підприємстві відбулися зміни в організації виробництва і праці (приміром, скоротилися обсяги виробництва чи діяльності, а відтак, і зменшилася потреба у трудових ресурсах), працівник має бути повідомлений про зниження заробітної плати. Якщо працівник згоден на зміну істотних умов праці, роботодавець має право зменшити зарплату після спливу зазначеного строку (це оформлюється наказом, з яким працівник також має бути ознайомлений під підпис). 

Зарплата працівникам буде нараховуватися згідно з новим затвердженим штатним розписом. Тому що в даній ситуації зберігати середній заробіток протягом двох тижнів при зменшенні окладів працівникам (за займаними посадами) без переведення на іншу посаду чи інший підрозділ, як того вимагає ст. 114 КЗпП, не передбачено чинним законодавством.

Підсумувавши зазначене, розуміємо, що скорочення обсягів виробництва чи продажів може бути визнано істотною зміною для зменшення посадових окладів працівникам, оскільки, як зазначено у листі Мінсоцполітики від 13.04.2017 р. №159/0/22-17, такі зміни можуть спричинити, зокрема, раціоналізацію робочих місць, що в розумінні п. 10 зазначеної постанови Пленуму визнано зміною істотних умов праці.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    Сьогодні 13:2314
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202437
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202447
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484