• Посилання скопійовано

Благодійна та матеріальна допомога у розрахунку середньої зарплати

Працівникам в лютому 2022 р. було надано нецільову благодійну допомогу у сумі 3470 грн, а у березні безповоротну матеріальну допомогу. Чи включаються вони у розрахунок середньої заробітної плати?

Оскільки в запитанні не зазначено, при розрахунку якої середньої, відпускних чи лікарняних, включати /не включати матеріальну допомогу, розглянемо обидва варіанти.

 

Відпускні або компенсація за дні невикористаної відпустки

Перелік доходів працівників, які враховуються або не враховуються під час розрахунку середньої зарплати, визначений Порядком №100

Пункт 3 Порядку №100 говорить, що при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно з законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у п. 4 цього Порядку.

Як і раніше, відповідно до пп. «б» п. 4 Порядку №100 одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо) не враховуються при обчисленні середньої зарплати. 

Оскільки нецільова благодійна допомога та безповоротна матеріальна допомога є різновидом матеріальної допомоги,вважаємо, що такі види матеріальної допомоги (незалежно від того має вона систематичний чи одноразовий характер) не включається при обчисленні середньої зарплати для розрахунку відпускних чи компенсації днів відпустки при звільненні.

 

Допомога по тимчасовій непрацездатності

Порядком №1266 не передбачено, що разові заохочувальні і компенсаційні виплати враховують пропорційно відпрацьованому часу, якщо частина місяця не відпрацьована з поважної причини. Тому матеріальна допомога, яка має систематичний характер, видана усім або більшості працівників (на оздоровлення, для розв'язання соціально-побутових питань тощо) включатиметься до розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності в повному розмірі, оскільки такі виплати, якщо вони увійшли до бази нарахування ЄСВ, бо належить до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат (пп. 2.3.3. Інструкції №5). 

Матеріальна допомога разового характеру, яка надається окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, поховання тощо не включатиметься до розрахунку середньої зарплати для оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. Адже, ця матеріальна допомога не оподатковується ЄСВ, бо не входить до фонду оплати праці та належить до видів виплат, що здійснюються за кошти роботодавців, на які не нараховується ЄСВ (п. 14 розд. 1 Переліку №1170) і відповідно, не відображається у Додатку 1 об'єднаної звітності.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242771
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202484
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 105