• Посилання скопійовано

Невчасно виплачена компенсація: наслідки та оподаткування

Працівник звільнений 30.11.2021 р. Компенсація за невикористану щорічну основну відпустку нарахована та виплачена після звільнення в грудні 2021 р. Чи потрібно нараховувати та сплачувати ЄСВ із такої компенсації? Якою Постановою чи Законом керуватись в такому випадку?

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення (ст. 116 КЗпП).

Згідно з ч. 1 ст. 83 КЗпП та ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки в разі звільнення працівника йому виплачується зокрема грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки.

Тобто, день звільнення працівника 30.11.2021 р. був останнім робочим днем працівника в який і потрібно було провести всі належні йому виплати: зарплату за листопад та компенсацію за всі дні невикористаної відпустки.

У разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку (ст. 117 КЗпП).

Для розрахунку середнього заробітку потрібно скористатися Порядком №100

Середня заробітна плата обчислюється виходячи  з  виплат  за  останні два календарні місяці роботи, що передують  місяцю,  в  якому  відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата. 

Якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата, працівник не працював, середня   заробітна  плата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи (абз. 2 та абз. 3 Порядку №100).

На практиці середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні визначається шляхом діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів. Отриманий результат множиться на кількість робочих днів починаючи з дня після звільнення до дня фактичного розрахунку.

 

Оподаткування компенсації за невикористану відпустку

Що стосується оподаткування суми компенсації нарахованої з запізненням, вже після звільнення, зазначимо.

Суми компенсації за невикористану відпустку з метою оподаткування розглядаються як заробітна плата і входять до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника, тому роботодавець оподатковує її на загальних підставах у тому місяці, коли були нараховані, Тож, з грошової компенсації за всі невикористані ним дні щорічної відпустки потрібно утримати ПДФО (п. 164.2.1 ПКУ)  та ВЗ (пп. 1.2 п. 16-1 підр.10 р. XX ПКУ).

Нараховані кошти працівнику за невикористану відпустку зазначаються у відповідному місяці кварталу Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу «127», оскільки виплата відбулася після звільнення працівника, а у графі 8 зазначити дату звільнення працівника.

У разі нарахування та виплати підприємством суми грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки звільненому працівнику, єдиний внесок на такі суми не нараховується, оскільки суми зазначеної грошової компенсації є платою за невідпрацьований час, а підприємство не має обов'язку страхувальника щодо звільненого працівника. Відповідно вона не знайде свого відображення в Додатку 1 об’єднаної звітності.

Аналогічна думка зазначена у листі Офісу ВПП ДФС від 15.02.2019 р. №557/ІПК/28-10-27-01-11.

 

Оподаткування середнього заробітку за час затримки

Середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні входить до бази оподаткування ПДФО у складі інших оподатковуваних доходів згідно з пп. 164.1.20 ПКУ

Нарахований середній заробіток працівнику також підлягає відображенню у відповідному місяці кварталу Додатку 4ДФ об’єднаної звітності за ознакою доходу «127». Крім того, з такої суми слід утримати й ВЗ.

Відшкодування,  нараховані  працівникам  за  час  затримки розрахунку при звільненні згідно з п. 5 розділу І Переліку №1170 включається до виплат на які ЄСВ не нараховується. Тож, в Додатку 1 об’єднаної звітності не відображається.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    Сьогодні 13:2930
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245691
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6414
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202444
  • Простій автомобілю на кордоні: як оплачувати водію?
    Юридична особа, платник податку на загальних підставах, здійснює автоперевезення товарів. Працівник перебував у відрядженні 20днів ( в тому числі субота, неділя). Як нараховується заробітна плата за цей період (субота – авто стояло на кордоні, в неділю - водій не працював)?
    13.12.2023212