• Посилання скопійовано

Немає діяльності: як ненараховувати зарплату директору?

Директор підприємства є засновником, якому нараховували зарплату. З вересня не було діяльності. У зв’язку з цим директору не нараховувалася зарплата. Чи правильно буде в Звіті з ЄСВ показати звільнення директора? Якщо ні, то як показати в звітах ненарахування зарплати директору в зв’язку з зупиненням діяльності підприємства?

На підприємстві відсутня діяльність і у керівника постає питання, як на цей час оптимізувати свої витрати  та як правильно це оформити з точки зору кадрового обліку та нарахування зарплати. Розглянемо декілька варіантів.

Але є одне питання: хто підписуватиме звіти? Якщо окрім директора є бухгалтер, право підпису можна делегувати йому чи іншій особі. При цьому таку особу потрібно табелювати хоча б дві години роботи за подання звітності та нараховувати за них зарплату, відповідно сплачувати податки та кодавати звіти. Для цієї ситуації розглянимо перші два варіанти.

Варіант І. Провести зупинення (скорочення) діяльності, яке оформляється наказом власника або уповноваженого ним органу за наявності умов, передбачених Постановою №211

Складати табель на директора, який не працює внаслідок вимушеного зупинення діяльності не потрібно.  

У звіті з ЄСВ, а саме в таблиці 6, працівники, які не працюють внаслідок вимушеного зупинення діяльності відображаються так: реквізити з 5 по 10 та з 22 по 25 заповнюється в звичайному порядку, а в реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових відносинах» - зазначається кількість календарних днів звітного місяця, всі інші реквізити не заповнюються.

Відповідно таблиця 1 Звіту з ЄСВ не міститиме жодних даних про нарахування і утримання, оскільки відсутня база нарахування.

Варіант ІІ. Стаття 83 КЗпП та ст. 25 Закону №504 гарантують право на відпустку без збереження заробітної плати, що надається працівникам в обов’язковому порядку. 

Час перебування у відпустці без збереження зарплати зараховується до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону №504) та не включається до страхового стажу, оскільки протягом цього періоду відсутні страхові внески. 

У табелі додаткова відпустка без збереження заробітної плати в обов’язковому порядку зазначають буквеною позначкою ДБ, цифровий 14.

Якщо відпустка без збереження зарплати на час карантину тривала протягом одного календарного місяця, то ЄСВ нараховувати та сплачувати не потрібно, оскільки відсутня база нарахування. 

У звіті з ЄСВ, а саме в таблиці 6, працівники, які цілий місяць не працювали, оскільки знаходилися у відпустці за власний рахунок, відображаються так: реквізити з 5 по 10 та з 22 по 25 заповнюється в звичайному порядку, в реквізиті 14 зазначають кількість календарних днів перебування у такій відпустці (30, 31), а в реквізиті 15 - зазначається кількість календарних днів звітного місяця (30, 31), всі інші реквізити не заповнюються.

Відповідно таблиця 1 Звіту з ЄСВ не міститиме жодних даних про нарахування і утримання, оскільки відсутня база нарахування.

Оскільки зарплата не нарахована, то також і не буде бази для утримання ПДФО та ВЗ. 

А у випадку, якщо працівнику буде нарахована зарплата за частину місяця, то є і база для нарахування ЄСВ, і для утримання ПДФО та ВЗ. При цьому, якщо дохід працівника у вигляді заробітної плати за відпрацьований час не перевищував розміру мінімальної заробітної плати, то сума ЄСВ розраховувалася як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску (п. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Аналогічної думки дотримується і ДФСУ у листі від 10.02.2017 р. №2649/6/99-99-13-02-03-15.

Варіант ІІІ. А що робити, коли директор, який є засновником, єдиний працівник? Тоді засновнику потрібно звільнитися з посади директора та залишити за собою право виконувати функції директора на безоплатній основі відповідно ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ. Для цього підприємству слід мати протокол засновників щодо такого рішення та внести зміни до Державного реєстратора. Дана позиція підтверджується листом Мінсоцполітики від 07.02.2012 р. №113/13/84-12.

Форма участі власника в управлінні підприємством у випадку, якщо власник здійснює управління підприємством без укладення трудового договору (у тому числі на період часу, коли підприємство не здійснює господарську діяльність), і спосіб винагороди власнику за таку діяльність можуть бути визначені в установчих документах.

Отже, засновнику при виконанні умов, описаних вище, зарплата не нараховується. А п. 11 розділу ІІ Порядку №435 передбачено, що якщо юридичні особи не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт з ЄСВ не подають.

ДФС у Запорізькій області роз’яснює, що податковий агент може не подавати податковий розрахунок за формою №1ДФ при дотриманні таких обов’язкових умов:

  • не здійснювалось нарахування доходів платнику податку;
  • не здійснювались виплати будь-яких доходів протягом звітного періоду;
  • не перераховувався ПДФО та військовий збір.

Отже,  форма №1ДФ в даному випадку не подається.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202436
  • Облік доплат за шкідливі умови праці
    Доплата за роботу в шкідливих та важких умовах праці не входить у фонд заробітної плати та згідно з наказом по підприємству сплачуються за кошти підприємства. Які бухгалтерські проведення при нарахуванні таких доплат повинні бути?
    27.09.20242741
  • Індексація при періодичному піднятті окладів після їх зниження у 2022 році
    Останнє підвищення окладу за посадою до суми 12000 грн відбулося 01.01.2021 р. З 01.04.2022 р. оклад за посадою був зменшений до 6500 грн і надалі збільшувався разом з підвищенням мінімальної заробітної плати. З 01.04.2024 р. оклад 8000 грн, базовий місяць для нарахування індексації – грудень 2023 р. З якого періоду потрібно буде змінити базовий місяць: з дати, коли оклад перевищить 12000 грн?
    24.09.202446
  • Індексація при зниженні та (не) піднятті окладів
    Працівникові не підвищували оклад з 01.01.2015 року. Як нараховувати індексацію? У працівника до 2021 року була ставка 12 000 грн, в 2022 році зменшили оклад до 7 000 грн. В січні 2024 року було підняття зарплати і підвищили оклад до 8500 грн. Як нараховувати індексацію?
    04.09.202483
  • Які є ризики при виплаті зарплати працівника за його розпорядженням на рахунок іншої людини?
    Працівник подав роботодавцю заяву про те, щоб його зарплату перераховувати на рахунок іншої людини. Наскільки ризикованою є така практика?
    30.07.20241 102