• Посилання скопійовано

Працівником жодного дня не відпрацьовано: як розрахувати середній заробіток?

Як визначити кількість календарних днів у розрахунковому періоді для обчислення середньої зарплати при оплаті тимчасової втрати працездатності, якщо працівник жодного дня не працював (був у відпустці без збереження зарплати, на лікарняному, а також були вихідні, неробочий та святковий день)?

Розрахунок оплати середнього заробітку для оплати лікарняних здійснюють за правилами, визначеними Порядком №1266. Для цього визначають, зокрема, розрахунковий період та кількість календарних днів у ньому.

У загальному випадку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня зарплата, є 12 календарних місяців перебування застрахованої особи у трудових відносинах (з 1-го до 1-го числа) за останнім основним місцем роботи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, тобто місяцю початку непрацездатності згідно з лікарняним листком.

Проте, якщо працівник відпрацював на підприємстві менший час, то розрахунковий період визначається відповідно до п. 26 – 28 Порядку №1266.

Із розрахункового періоду виключають календарні дні, не відпрацьовані з поважних причин. Вони чітко визначені у п. 3 Порядку №1266:

Місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), у яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду (п. 3 Порядку №1266).

Після визначення розрахункового періоду слід підрахувати кількість календарних днів за місяці розрахункового періоду.

Усі інші дні,  у т.ч. святкові та неробочі[2] (вихідні) дні, не виключаються з розрахункового періоду (див. п. 5 розд. ІІІ Наказу №1022, листи Мінсоцполітики від 16.09.2015 р. №523/18/99-15, ФСС з ТВП від 25.08.2015 р. №5.2-32-1375).

Про це ми зазначали тут та тут.



[1] Мінсоцполітики у листі від 15.11.2018 р. №323/0/247-18 доходить висновку: право на відпустку без збереження зарплати понад 15 календарних днів у працівника є за наявності в нього суб'єктивного права на такий вид відпустки. Тобто право на відпустку без збереження зарплати певної тривалості є (установлено законом), але її використання залежить від особистого бажання працівника.

З огляду на це, у листі наголосили, що в разі надання працівникові відпустки без збереження зарплати на підставах, визначених ст. 25 і 26 Закону про відпустки, тривалістю понад 15 календарних днів цей період можна вважати не відпрацьованим із поважних причин. Тобто сумарна кількість днів відпустки без збереження зарплати може перевищувати 15 календарних днів – якщо це передбачено законом.

[2]  Неробочими   слід   вважати   дні,   в   які   робота   на підприємствах, в установах, організаціях не проводиться.   Статтею 67  КЗпП   до  часу  відпочинку віднесено вихідні дні.  За 5-денного  робочого  тижня  працівникам надаються  два  вихідних  дні  на  тиждень,  а за 6-денного - один вихідний день.     Загальним вихідним  днем  є  неділя.  Другий вихідний день за 5-денного робочого тижня,  якщо він не визначений  законодавством, установлюється    графіком    роботи    підприємства,    установи, організації,  погодженим з профспілковим  комітетом  підприємства, установи,  організації,  і,  зазвичай,  має  надаватися поспіль із загальним вихідним днем. Якщо святковий   або   неробочий   день  (ст. 73 КЗпП) збігається з вихідним,  вихідний день  переноситься  на  наступний після святкового або неробочого.

Відповідно до  ст. 73  КЗпП робота також не проводиться у святкові дні та дні релігійних свят.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1371
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 275
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455