• Посилання скопійовано

Підвищення зарплати на 100 грн: чи допоможе це уникнути індексації?

Чи правомірно підвищувати зарплату один раз на три місяці, щоб уникнути індексації? Чи правомірно буде суму, на яку буде підвищуватися зарплата, одразу зазначити в штатному розписі? Як розрахувати суму, на яку буде підвищуватися зарплата?

Згідно з п. 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове держсоцстрахування, визначених у п. 2  Порядку №1078, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100%. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Тобто, підвищення окладу на будь-яку суму автоматично змінює базовий місяць для розрахунку індексації.

Водночас, сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абз. 1 п. 5 Порядку №1078, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, яка склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, яка склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Таким чином, щоб взагалі уникнути нарахування індексації  розмір підвищення окладу має «перекрити» розраховану суму індексації. У іншому випадку, виникає так звана «фіксована індексація» в сумі різниці між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Періодичність підвищення,  а також його розмір важко спрогнозувати, адже ці показники залежать від індексів інфляції, які змінюються в часі. А індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%. Тобто після чергового підвищення нова індексація буде нараховуватися після перевищення порогу 103%, а отже, це постійний процес розрахунку в часі накопиченої суми розрахованої індексації та, відповідно, суми, на яку потрібно збільшити оклад.

Отже, щоб взагалі уникнути нарахування індексація, розмір підвищення окладу має перевищити суму розрахованої індексації, яка своєю чергою, залежить від індексів споживчих цін. Для розрахунку суми індексації зручно користуватися калькулятором індексації>> 

Про підвищення окладів можна зазначити в окремому наказі або ж внести зміни безпосередньо до штатного розпису.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1521
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455