• Посилання скопійовано

Відпускний стаж та визначення середнього заробітку

Працівника прийнято на роботу 09.03.2017 р., а звільнено – 12.12.2018 р. Працівник використав 38 календарних днів відпустки. Скільки днів невикористаної відпустки слід оплатити? Як визначити середню зарплату? Чи враховуються премії?

Щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

За період роботи з 09.03.2017 р. до 12.12.2018 р. працівник «заробив» 42 календарних дні – за умови тривалості відпустки 24 дні. З них працівник вже використав 38 днів, а отже, шляхом арифметичних дій визначаємо, що кількість днів невикористаної щорічної відпустки, яку слід компенсувати, складає 4 дні (42 – 38 = 4).

Відповідно до Порядку №100 для розрахунку середньої зарплати застосовується розрахунковий період 12 календарних місяців для обчислення відпускних або компенсації за невикористану відпустку.

У цьому випадку розрахунковим періодом є грудень 2017 р. – листопад 2018 р. 

У Порядку №100, а саме в п. 2 Порядку №100 зазначено, що обчислення середньої зарплати для оплати часу щорічних відпусток, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або для виплати компенсації за невикористні відпустки провадиться  виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. 

 

Принципи врахування премій при розрахунку середньої зарплати

Основними принципами щодо врахування премій до середньої зарплати є такі:

1) Премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату;

2) Квартальні премії, піврічні, річні тощо при обчисленні середньої заробітної плати за останні два календарні місяці включаються в заробіток в частині, що відповідає кількості місяців в розрахунковому періоді (тут мається на увазі середня зарплата для відряджень, для відпусток цей механізм не працює);

3) Пропорційність виплати премій, у разі коли число робочих днів у розрахунковому періоді відпрацьовано не повністю (тут мається на увазі середня зарплата для відряджень, для відпусток це теж не працює);

4) Одноразова винагорода за підсумками роботи за рік і за вислугу років включається до середнього заробітку шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду 1/12 винагороди, нарахованої в поточному році за попередній календарний рік. Якщо одноразова винагорода за підсумками роботи року була нарахована і виплачена в поточному році за поточний рік, вона не враховуватиметься в розрахунку середнього заробітку (лист Мінпраці від 24.06.2008 р. №411/13/84-08).
Також, ця одноразова винагорода розподіляється не між місяцями того року, у якому вона була нарахована, а між місяцями розрахункового періоду!

Отже, слід визначитися, яку саме премію виплачують на підприємстві.

Щодо відпускних за попередні відпустки, то вони включаються до розрахунку відпускних (див. останній абзац п. 3 Порядку №100).

Про те, як розрахувати кількість днів невикористаної відпустки, ми писали тут>> 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1351
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 275
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202454