На сьогодні законодавство встановлює лише мінімальний розмір авансу, який повинен виплачуватися у випадку, якщо зарплата працівникам виплачується двічі на місяць. Такий розмір прямо пов'язаний з періодичністю виплати зарплати, а отже, розпочати варто саме з нього.
Нагадаємо, що строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам регулюються ст. 115 КЗпП та ст. 24 Закону про оплату праці.
Як зазначалося у «Віснику», конкретні строки виплати заробітної плати мають бути встановлені в одному з таких документів:
- колективному договорі;
- нормативному акті (тобто, в наказі) роботодавця, погодженому з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а у разі відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).
Усе про зарплату і кадри –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
При встановлені строків виплати у вищезазначених документах слід дотримуватися того, що заробітну плату виплачують:
- у робочі дні за графіком роботи підприємства;
- не менше двох разів на місяць;
- через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
- не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Отже, закон не обмежує роботодавця в праві виплачувати зарплату й частіше – хоч кожного дня. Але найчастіше роботодавці дотримуються мінімально встановленої періодичністі виплати зарплати – двічі на місяць (як у випадку, зазначеному в запитанні).
Коли це так, для встановлення строків виплати заробітної плати місяць необхідно розділити на дві частини. Заробітна плата за першу половину місяця (аванс) має виплачуватися в період з 16 до 22 число кожного місяця, а за другу — з 1 до 7 числа наступного місяця. Таке ж роз’яснення надають фахівці Держпраці.
Тобто, коли роботодавець, як зазначено в запитанні, виплачує аванс щомісячно 20-го числа, він здійснює це відповідно до чинного законодавства і роз’яснень контролерів.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з профспілкою, і не може бути меншим за оплату за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового окладу працівника). Тобто розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць. При нарахуванні авансу не враховуються надбавки, премії та інші доплати, передбачені законодавством, виплата яких має здійснюватися у строки, установленні для виплати заробітної плати за підсумками місяця.
Але тут є один нюанс. Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника (ст. 24 Закону про оплату праці).
Втім, що вважати за першу половину місяця, в цьому Законі не зазначено. Мінсоцполітики і Держпраці вважає, що це перші 15 календарних днів. І іноді навіть дає такі висновки: «розмір авансу повинен складати не менше 50% тарифної ставки (посадового окладу) працівника за цей місяць». Із чим ми погодитися, звісно, не можемо, адже норма закону прямо говорить, що це має бути зарплата за фактично відпрацьований працівником час, а не фіксована сума доходу. Ось тільки рахується цей час і, відповідно, й розмір такої оплати за перші 15 календарних днів місяця – на сьогодні з цим погоджуються всі контролери. Сперечатися з ними, чи ні - вирішує кожен роботодавець окремо.
Щодо випадку, який наведений у запитанні, аванс виплачується працівникам, виходячи з фактично відпрацьованого ними часу за перші 20 календарних днів місяця. Тобто у більшому розмірі, ніж мінімальний розмір авансу.
Закон про оплату праці, як зазначено вище, встановлює суму, менше якої аванс не повинен бути, але не встановлює заборони виплачувати аванс у більшому розмірі.
Отже, у випадку, що зазначений в запитанні, роботодавець законодавство не порушує.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись