• Посилання скопійовано

Нарахування зарплати за першу та другу половину місяця за фактично відпрацьований час

У працівників змінний графік роботи - 1/1 по 11,5 годин. Оклад - 3500 грн. За першу половину місяця нараховується 55% від окладу, за другу - 45%. Якщо враховувати дані Табелю обліку робочого часу, то виплати не співпадають, тобто з 1 до 16 числа може бути відпрацьовано 8 днів, з 16 до 31 числа – 7 днів. Чи потрібно ділити оклад на норму днів?

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. (cт. 115 КЗпП).

Тож, ключовими моментами в дотриманні норм ст. 115 КЗпП є:

  •  виплата зарплати не рідше двох разів на місяць;
  • проміжок часу між виплатами має бути не більше ніж 16 календарних днів;
  •  виплата зарплати має бути не пізніше ніж сім днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата;
  • розмір зарплати за першу половину місяця має бути визначено в колдоговорі або іншим локальним актом роботодавця;
  •  оплата має бути не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Тож, у випадку, зазначеному у запитанні, розміри зарплати за першу половину місяця мають бути визначені в колдоговорі (іншому нормативному акті), що і є в наявності.

Але коли виплачується зарплата за першу половину місяця, слід звернути увагу на те, щоб виплата була не менше ніж за фактично відпрацьований час.

Незважаючи на те, що у запитанні зазначено, що за першу половину місяця зарплата складає 55% від окладу, слід обов’язково перевіряти при виплаті авансу, чи цей розмір 55% не є меншим, ніж працівник фактично заробив за першу половину місяця.

Вимоги ч. 3 ст. 115 КЗпП щодо розміру заробітної плати за першу половину місяця не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівн ика є мінімальною державною гарантією.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП тягне за собою накладення штрафу на юридичну та фізичну особу - підприємця, який використовує найману працю, у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (лист Держпраці від 03.04.2018 р. №2547/4/4.1-ДП-18).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Чи обов'язково має бути зарплата 20 000 грн, якщо підприємство отримало статус критично важливого?
    Підприємству надали статус критичного. Щоб цей статус не втратити, чи потрібно нараховувати надалі середню зарплату по підприємству 20 тис. грн і чи потрібно нараховувати не менше 20 тис. грн тільки заброньованим чи всім військовозабов'язаним?
    24.03.20253 1541
  • Індексація зарплати на новоствореній фірмі
    На фірмі, створеній 10.05.2024 р., робочі місця створені 31.05.2024 та 31.07.2024 р. Чи індексувати зарплату в листопаді та грудні, якщо оклади від 12000,00 грн?
    17.12.2024554
  • Виплата зарплати працівника сторонній особі
    У зв'язку із арештом рахунків, працівник звернувся із проханням виплатити його зарплату (100% суми) третій особі. Чи має право підприємство виплатити його зарплату третій особі? Які податкові наслідки для підприємства можуть виникнути у разі такої виплати: родичу 1 ступеня спорідненості, сторонній особі? Як правильно відобразити дану виплату в додатках Д1, Д4 єдиної звітності?
    12.12.20241 276
  • Зменшення зарплати працівникам через фінансовий стан підприємства
    Які є варіанти зменшення зарплати працівникам на постійній основі, у зв'язку із тяжким фінансовим станом компанії (великі збитки) та поступовим зменшенням обсягів продажів? Чи є у період воєнного стану якісь особливості?
    25.11.20241 011
  • Оподаткування МД на лікування дитини працівника
    У працівника є дитина з інвалідністю, якій необхідна операція. Підприємство надає матеріальну допомогу на лікування дитини. Чи потрібно "прив’язувати" виплату цієї допомоги до відпустки працівника? Чи можна виплачувати в інший період? Як оподатковується ця матеріальна допомога? Чи обмежується розмір цієї допомоги?
    08.10.202455